39 İLÇE
YATIRIMLARLA
GÜÇLENİYOR
ilce-resim

FATİH

YATIRIMLARLA GÜÇLENİYOR

Yaptıklarımız

FATİH
Yaptıklarımız

Ordu Caddesi'ni Düzenledik

İstanbul'un en önemli akslarından birisi olan Ordu Caddesi'nin yayalaştırma çalışmalarını bitirdik, Fatih'e kazandırdık! Kentsel tasarım projesiyle birlikte Tarihi Yarımada'nın en işlek caddelerinden olan Ordu Caddesi'nin önemli bir bölümünü yayalaştırdık ve İstanbulluların tarihi dokuyu hissedip öğrenerek caddede vakit geçirmesine olanak sağladık. Ordu Caddesi'nin zemin ve peyzaj düzenlemelerini de yakında tamamlayıp araç yolunu işlevlendirdik. 

Çalışmalarını tamamladığımız caddeyi iki yönlü olarak hemzemin hâle getirdik, yürüyüş konforu sağlamak için de 10 bin metrekare alanı da yayalaştırdık. Artık Ordu Caddesi yayaların karşısına bir engel çıkmadan rahatça yürüyebilecekleri hâle geldi. Kent mobilyalarını, oturma gruplarını ve aydınlatma direklerini de caddenin tarihî dokusuna uygun bir şekilde yeniledik. Kent mobilyalarının yanı sıra caddedeki yönlendirme tabelalarını da caddeye uygun şekilde tasarladık, belirli alanlara da oryantasyon tabelalar yerleştirdik.

FATİH
Yaptıklarımız

Yerebatan Sarnıcı'nı Yeniden Ziyarete Açtık

İstanbul'un 1500 yıllık Yerebatan Sarnıcı'na (Bazilika Sarnıcı) tarihin en kapsamlı restorasyonunu yapıp tekrardan ziyarete açtık. İBB Miras ekiplerince "arkeolojik restorasyon" ilkesiyle yenilenen Yerebatan Sarnıcı, geleceğe tanıklık etmek üzere koruma altına alındı. Yerebatan Sarnıcı Restorasyonu kapsamında Sarnıç'ta yük ve tehlike oluşturan betonarme yürüyüş yolunu kaldırıp yerine sütunlarla, zeminle ve suyla bütünleşmiş, modüler ve daha hafif bir yürüyüş platformu hazırladık. Kapılarını ziyaretçilerine açan Yerebatan Sarnıcı Müzesi içerisinde de Sarnıç'ın geçmişten günümüze uzanan hikâyesinin olduğu dijital-video haritalandırma çalışması yer alıyor.

FATİH
Yaptıklarımız

Beyazıt Meydanı'nı Yeniledik

İstanbul'un en önemli kamusal alanlarından ve merkezlerinden birisi olan Beyazıt Meydanı'nı yeniledik. Pek çok tarihi kırılma anına ev sahipliği yapan ve uzun bir süre aydınların buluşma noktası olan Beyazıt Meydanı'nı tarihi dokusuna uygun bir şekilde, kentle de ilişkisini kaybettirmeden yeniledik. Otoparka dönüşen büyük bir kısmını düzenleyip engellilerin daha rahat hareket edebileceği, havuz kenarında insanların vakit geçirebileceği yeşil ve aydınlık bir meydana dönüştürdük. 

Beyazıt Meydanı Yenileme Çalışmaları kapsamında ayrıca eski Harbiye Nezareti binasının İstanbul Üniversitesi'ne devredilmesiyle birlikte adını duyuran ve edebiyatçıların buluşma noktası hâline gelen Küllük Kahvesi ve Çınaraltı Kahvesi'ni de yeniden İstanbul’a kazandırdık.

FATİH
Yaptıklarımız

Balat Spor Tesisi'ni Yeniledik

Haliç kıyısında yer alan Balat Spor Tesisi’ni detaylı ve kapsamlı bir şekilde yeniledik. Tesiste yaptığımız tadilatta iki sahanın çevresindeki çelik konstrüksiyonları ve aydınlatma sistemini değiştirdik. Sahaların altyapısını ve suni çimlerini de değiştirerek sahaların zeminini tamamen yeniledik. Alanda daha önce kullanılan konteynerlerin yerine sporcular için 4 adet yeni soyunma odası ve 2 adet de hakem odası yaptık. Balat Spor Tesisi bölgede yer alan 43 futbol takımının yaklaşık 4 bin sporcusuna hizmet verecek.

FATİH
Yaptıklarımız

Haliç’i Bir Uçtan Bir Uca Bağlayan T5 Haliç Tramvayı’nı Hizmete Açtık

İstanbul'un dört gözle beklediği, 14 istasyonlu T5 Haliç Tramvay Hattı'nı açtık. Alibeyköy-Eminönü arasını 35 dakikaya indiren ve 10,1 kilometre uzunluğundaki tramvay hattı, günlük 114 bin yolcu taşıyor. T5 Haliç Tramvay Hattı’nın Alibeyköy Metro durağından M7 metro hattına; Eyüpsultan Teleferik durağından TF2 hattına; Feshane, Ayvansaray, Balat ve Fener duraklarından Şehir Hatları iskelelerine; Küçükpazar durağından M2 metro hattına; Eminönü durağından ise T1 tramvay hattına ve şehir hatları iskelelerine aktarma yapılabiliyor.

T5 Haliç Tramvayı durakları:

Eminönü

Küçükpazar

Cibali

Fener

Balat

Ayvansaray

Feshane

Eyüpsultan Teleferik

Eyüpsultan Devlet Hastanesi

Silahtarağa Mahallesi

Üniversite

Alibeyköy Merkez

Alibeyköy Metro

Alibeyköy Cep Otogarı

FATİH
Yaptıklarımız

Haliç Sanat'ı İstanbul'a Kazandırdık

Haliç kıyısında bulunan ve yıllardır atıl durumda kalan metruk hâldeki Osmanlı mirası "Fener Evleri"ni yeniden ayağı kaldırdık. İBB Miras ekiplerince restore edilen Fener Evleri'ni "Haliç Sanat" adıyla hizmete açtık. "Haliç Sanat" tarihi dokusuyla birlikte çağdaş sanat galerisi ve yaşam alanı olarak kente geri kazandırdık.

FATİH
Yaptıklarımız

Yedikule Gazhanesi'ni Restore Ettik

Kara Surları'nın Marmara'yla buluştuğu yerde, İstanbul'un Suriçi mahallelerine elektrik ve gaz sağlamak için Yedikule'de Şehremanetçe tarafından 1873 yılında Fransızlara yaptırılan Yedikule Gazhanesi'ni restore ettik. Restorasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından açılan Yedikule Gazhane yeşil alanları, kamusal mekânları ve etkinlikleriyle birlikte İstanbul için kültür ve sanat merkezi hâline geldi. 

FATİH
Yaptıklarımız

Theodosius Limanı Arkeopark Çalışmalarına Başladık

Theodosius Limanı ve Polyuektos Kilisesi gibi kent arkeolojisinin önemli merkezlerini yeniden İstanbulluların deneyimine açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yenikapı kazılarıyla birlikte tarihi M.Ö. 6000'lere kadar uzadığı anlaşılan Theodosius Limanı, 2020'de ulusal mimarı proje yarışmasıyla belirlenen ziyaretçi merkeziyle günümüze taşınıyor. Oluşturduğumuz Theodosius Limanı rotasıyla hem kentin tarihsel kimliğini İstanbullulara yansıtıyor hem de arkeolojik kazılara devam ediyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Saraçhane Arkeopark'ı İstanbul'a Kazandırdık

İstanbul kent arkeolojisinin önemli alanlarından birisi olan Saraçhane Arkeoloji Parkı Polyeuktos kalıntılarını gün yüzüne çıkardık. Saraçhane Arkeoloji Parkı'ndaki kazılar sürecinde oluşturulan Saraçhane Arkeopark'ı İstanbul'a kazandırdık.

Saraçhane Arkeoloji Parkı’ndaki kazılar sürecinde oluşturulan "Kazı Evi" ile İstanbullular kent arkeolojisini deneyimleyebiliyor ve alanda araştırmalar yapma imkanına sahip oluyor. Zeyrek-Aksaray ile Şehzadebaşı ve Kıztaşı arasındaki tarihi bölgede yer alan Kazı Evi içerisinde bir Kazı Evi Kütüphanesi oluşturduk. 

FATİH
Yaptıklarımız

Eminönü Meydanı'nı Açtık

İstanbul'un en önemli ve en çok ziyaret edilen semtlerinden biri olan Eminönü'ne yepyeni bir meydan kazandırdık. Eminönü'nde eski İETT peronlarının ve İSPARK otoparkının bulunduğu alanı semtin tarihî dokusuyla uyumlu bir şekilde yeniden düzenledik. Şehir Hatları vapurları, metro ve 2 tramvay hattının kesişim noktası olarak Eminönü Meydanı İstanbul'a değer katıyor. Proje kapsamında Haliç boyundaki bisiklet yolunu Eminönü'ne kadar uzattık. Eminönü Meydanı ve Unkapanı arası çevre düzenleme çalışmasını tamamlayarak Eminönü Meydanı'nı İstanbullulara kazandırdık.

FATİH
Yaptıklarımız

Sarayburnu Parkı'nı Yeniledik

Tarihî Yarımada'da yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kamusal alandaki ilk anıtına ev sahipliği yapan Sarayburnu Parkı'nı yeniledik. 17 yıldır atıl durumda kalan Sarayburnu Parkı'nı yenileyip 1300 metrekare büyüklüğünde bir "Arkeopark"a dönüştürdük. Sarayburnu Parkı içinde yer alan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılan ilk Atatürk anıtının da onarım ve bakım işlemlerini yaptık. Toplamda 34 bin metrekare alana sahip Sarayburnu Parkı'nda 21.500 metrekare yeşil alan çalışması yaptık. Sarayburnu Parkı ayrıca kıyı yürüyüş yoluna, spor-koşu alanlarına, oturma duvarlarına ve bitkisel rekreasyon alanlarına da ev sahipliği yapıyor.

FATİH
Yaptıklarımız

Gülhane Parkı Sarnıcı’nı Restore Edip Gülhane Sanat Adıyla Hizmete Açtık

Yılalrdır atıl durumda kalan Gülhane Sarnıcı'nda yenileme ve restore çalışmalarımızı tamamlayıp sarnıcı "Gülhane Sanat" adıyla hizmete açtık. 5. ila 7. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe, 12x17 metre dikdörtgen bir plana ve 7 metre uzunluğunda 12 tane mermer sütuna sahip Gülhane Sarnıcı'nı yeniledik. Proje kapsamında tonoz ve sütunlarda meydana gelen kirlenmeleri temizledik ve Yerebatan Sarnıcı'na benzeyen aydınlatma tasarımı ve yürüyüş platformu yaptık.

FATİH
Yaptıklarımız

Unkapanı Köprülü Kavşağı'nı Yenileyerek Hizmete Açtık

İstanbul'un ve Suriçi bölgesinde Atatürk Bulvarı ve Ragıp Gümüşpala Caddesi'ni birbirine bağlayan aksı Unkapanı Kavşağı'nı depreme dayanıklı bir şekilde yeniledik. Eski Unkapanı Kavşağı'nı yıktık ve yerine depreme dayanıklı bir şekilde yeniden inşa ederek bölgedeki mağduriyetleri giderdik. Unkapanı Kavşağı yenileme çalışmaları kapsamında bölgeye 350 metrelik tramvay alt geçit tüneli yaparak mevcuttaki Alibeyköy-Cibali arasında çalışan T5 tramvay hattının Eminönü erişimi için gerekli olan altyapıyı hazırladık. 

FATİH
Yaptıklarımız

Samatya Yağmur Suyu Tüneli Çalışmaları Devam Ediyor

Fatih’in altyapısına 503 milyon liralık yatırım yaparak, 2,5 kilometre uzunluğa sahip Samatya Yağmur Suyu Tüneli projemizi başlattık. Samatya Yağmur Suyu Tüneli projesi tamamlandığında Vatan Caddesi, Aksaray Meydanı, Namık Kemal Caddesi, TCDD Altgeçidi, Org. Abdurrahman Nafiz Gürman Caddesi, Samatya Devlet Hastanesi önü gibi ana arter nitelikli önemli noktalarında ve bağlantılı oldukları yerlerde taşkınlara son verecek. 2,5 kilometrelik yağmur suyu tüneliyle birlikte atık su ve yağmur suyunu birbirinden ayırıyor, atık suların denizlerimize akmasının önüne geçiyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Gülhane Parkı'nı Yeniledik

İstanbul'un Tarihi Yarımadası’nda bulunan Gülhane Parkı'nı yeniledik. Topkapı Sarayı'nın has bahçelerinden birisi olan Gülhane Parkı'nın doğal yapısını bozmadan ve yapıya zarar vermeden "Gülhane Parkı'nın Alfabesi" pano çalışması yaptık. "Gülhane Parkı'nın Alfabesi" pano çalışmasında park tarihindeki önemli olayları ve kişileri vurgulayarak hem İstanbullulara hem de yerli ve yabancı turistlerimize Gülhane Parkı'nın köklü tarihini sunuyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Kariye Sosyal Yaşam Merkezi'ni Açtık

Fatih için önemli yatırımlardan birisi olan sosyal yaşam merkezini açtık. Farklı hizmet yapılarını bünyesinde barındıran Fatih Kariye Sosyal Yaşam Merkezi, Fatih’te yaşayan İstanbulluların ihtiyaçlarını karşılayacak. Fatih Kariye Sosyaş Yaşam Merkezi'nde kadınlara hizmet verecek kariyer danışmanlarımız haftanın bir günü merkezimizde bulunacak. ÖZGEM’in de yer aldığı Kariye Yaşam Merkezi’nde İBB tarihinde ilk defa otizmli öğrencilerimizle bir kaynaştırma eğitimi de düzenleyeceğiz. Ayrıca merkezin en üst katında yer alan ortak spor salonunda Fatihliler sportif aktivitelerini yapabilecekler. Fatih Kariye Sosyal Yaşam Merkezi içerisinde İBB Kadın şubesinin yanı sıra Fatih'te ilk İBB kreşini, Fatih Kariye Yuvamız İstanbul'u açtık.

FATİH
Yaptıklarımız

Samatya Aya Analipsiz Kilisesi Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

İstanbul Fatih'in unutulmuş, yıpranmış tarihî yapılarını restore ediyoruz. Kültür çalışmalarımız dâhilinde Fatih'te bulunan Samatya Aya Analipsiz Kilisesi restorasyon çalışmalarına başladık. Restorasyon çalışmalarımızda Samatya Aya Analipsiz Kilisesi'nde bulunan ikona ve resimleri koruma altına aldık. İç ve dış mekânda titizlikle çalıştığımız Samatya Aya Analipsiz Kilisesi'nin restore işlemini tamamladıktan sonra İstanbul'a yeniden kazandıracağız.

FATİH
Yaptıklarımız

Emniyet Otoparkı Yeşil Alan Oluyor

İstanbul Fatih'e yeni bir yeşil alan getiriyoruz. Fatih Aksaray'daki Emniyet Otoparkı'ndaki işgallere son veriyor ve bölgeyi yeşil alana dönüştürerek halkın hizmetine açacağız. Bölgedeki esnafın lojistik ihtiyacını ise yeni yaptığımız Alibeyköy Lojistik Merkezi ile karşılamaya devam edeceğiz.

FATİH
Yaptıklarımız

Çapa ve Sultanahmet’te Kent Lokantası Açtık

İstanbulluları lezzetli, ekonomik ve sağlıklı yemeklerle buluşturan Kent Lokantalarımızın 2 yeni merkezini Çapa ve Sultanahmet'te açtık! 2 katlı ve 80 kişilik Çapa Kent Lokantası ve 60 kişilik Sultanahmet Kent Lokantası ile bütçe dostu enfes menülerimizi İstanbullularla buluşturuyoruz. 

FATİH
Yaptıklarımız

Bulgur Palas Açıldı

Atıl durumda bulunan Bulgur Palas'ın mülkiyetini satın aldık ve çeşitli kültürel faaliyetlerin yapılacağı bir merkeze dönüştürmek için başladığımız restorasyonu tamamladık. 1992 yılında İstanbul'un 7. tepesi olarak bilinen Kocamustafapaşa Tepesi'ne Bolulu Habib Bey tarafından, İtalyan mimar Giulio Mongeri’ye tasarlatılan Bulgur Palas kapılarını İstanbullulara açtı. Bulgur Palas Tarihi Yarımada'da yeni bir kültür merkezi olarak İstanbullularla buluşuyor.

FATİH
Yaptıklarımız

Aksaray Sanat Meydanı'nın Çalışmalarına Başladık

Fatih Aksaray'a yeni bir görünüm kazandıracak Aksaray Sanat Meydanı'nın temelini attık. Aksaray Sanat Meydanı ile bölgeye modern bir mimarı ve yeni yeşil alan kazandırıyoruz. İşlevsel ve estetik bir kültür-sanat merkezi olarak inşa edeceğimiz Aksaray Sanat Meydanı'na, bölgenin otopark ve trafik sorununu da çözecek 108 araçlık zemin altı otoparkı da yapıyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Süleymaniye’deki Sıra Dükkânları Restore Ettik, İstanbul Tasarım Müzesi’ni Hizmete Açtık

Mimar Sinan’ın eseri olan ve UNESCO Dünya Mirası alanında yer alan Süleymaniye sıra dükkânlarına hak ettiği değeri geri kazandırdık. Restore ettiğimiz Süleymaniye sıra dükkânları, geçmiş kullanımından ilham alarak İstanbul Tasarım Müzesi’ne dönüştürdük.

FATİH
Yaptıklarımız

Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli Çalışmalarına Devam Ediyoruz

Tarihî Yarımada'da sel ve su baskınlarını tarihe gömecek Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. 505 milyon TL'lik yatırımla başladığımız Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli ile yağmur sularının atık suları ile karışmasını önleyeceğiz. Unkapanı bölgesinde yağmur sularını tünellerle toplayıp Haliç'e aktaracağız Projemiz tamamlandığında Vatan Caddesi, Aksaray Meydanı, Aksaray Yeraltı Çarşısı, Unkapanı Altgeçidi, Namık Kemal Caddesi, Haşim İşcan Alt Geçidi, Beyazıt Bölgesi, Ordu Caddesi gibi yoğun bölgelerdeki olası su baskınlarının önüne geçeceğiz.

FATİH
Yaptıklarımız

Yenikapı Spor Tesisi'ni Açtık

Fatih Yenikapı Spor Tesisi'ni açtık! 25 bin metrekare alana konumlanan Yenikapı Spor Tesisi bünyesinde biri 7.140 metrekare diğeri 4.500 metrekare büyüklüğünde iki futbol sahası yer alıyor. Ayrıca 1096 kişilik A tribününe ve 400 kişilik B tribününe sahip tesiste 30 araçlık otopark ve 2 takım otobüsü için otopark da yer alıyor. Spor tesisinin içerisinde soyunma odaları, idari odaları, hakem odaları, kafeterya da bulunuyor. Yenikapı Spor Tesisi'nin açılışıyla birlikte Fatih’teki amatör spor branşlarına da spor ekipmanı desteği sağladık.

FATİH
Yaptıklarımız

Tarihî Kara Surları'nı Restore Ettik

Tarihî Kara Surları'nı restore ettik, Belgradkapı Mevlanakapı ve Silivrikapı Ziyaretçi Merkezleri’ni açtık. Restorasyon çalışmaları kapsamında Kara Surları’nın suriçi bölgesinde binlerce ton çöp, molozu temizleyerek sur hattının özgün kotunu ortaya çıkardık. Tarihi dokuya uygun bir çevre düzenlemesi yaparak konserlere, söyleşilere, film gösterimleri gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak yaşam alanlarına dönüştürdük. Kara Surları artık kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Tayyare Şehitleri Anıtı'nda bakım ve onarım çalışmalarımızı tamamladık.

FATİH
Yaptıklarımız

Gedikpaşa Katlı Otoparkı'nın Yapımına Devam Ediyoruz

Gedikpaşa'da 40 yıldır hizmet eden ancak statik ömrünü tamamlaması ve tehlike arz etmesi nedeniyle Gedikpaşa Katlı Otopark'ını yıkıp yeniden inşa çalışmalarına başladık. Gedikpaşa Katlı Otoparkı tamamlandığında çok işlevli yeni bir otopark olarak hizmete girecek. 27 elektrikli araç ve 15 engelli park yeri ile birlikte toplamda 233 araç kapasitesine sahip olacak Gedikpaşa Katlı Otoparkı bölgenin hem otopark sorununa hem de trafik sorununa bir çözüm olacak.

FATİH
Yaptıklarımız

Haydarhane Cami'deki Rekontrüksiyon Çalışmalarını Bitirip İbadete Açtık

Özellikle de 20. yüzyılda büyük tahribata uğrayan ve sadece temelleri günümüze ulaşan Haydarhane Cami'yi aslında uygun bir şekilde yeniden inşa edip ibadethaneye açtık. Cami rekonstrüksiyon çalışmaları kapsamında mezar taşlarını da restore ettik.

Yaptıklarımız

FATİH
Yaptıklarımız

Ordu Caddesi'ni Düzenledik

İstanbul'un en önemli akslarından birisi olan Ordu Caddesi'nin yayalaştırma çalışmalarını bitirdik, Fatih'e kazandırdık! Kentsel tasarım projesiyle birlikte Tarihi Yarımada'nın en işlek caddelerinden olan Ordu Caddesi'nin önemli bir bölümünü yayalaştırdık ve İstanbulluların tarihi dokuyu hissedip öğrenerek caddede vakit geçirmesine olanak sağladık. Ordu Caddesi'nin zemin ve peyzaj düzenlemelerini de yakında tamamlayıp araç yolunu işlevlendirdik. 

Çalışmalarını tamamladığımız caddeyi iki yönlü olarak hemzemin hâle getirdik, yürüyüş konforu sağlamak için de 10 bin metrekare alanı da yayalaştırdık. Artık Ordu Caddesi yayaların karşısına bir engel çıkmadan rahatça yürüyebilecekleri hâle geldi. Kent mobilyalarını, oturma gruplarını ve aydınlatma direklerini de caddenin tarihî dokusuna uygun bir şekilde yeniledik. Kent mobilyalarının yanı sıra caddedeki yönlendirme tabelalarını da caddeye uygun şekilde tasarladık, belirli alanlara da oryantasyon tabelalar yerleştirdik.

FATİH
Yaptıklarımız

Çapa ve Sultanahmet’te Kent Lokantası Açtık

İstanbulluları lezzetli, ekonomik ve sağlıklı yemeklerle buluşturan Kent Lokantalarımızın 2 yeni merkezini Çapa ve Sultanahmet'te açtık! 2 katlı ve 80 kişilik Çapa Kent Lokantası ve 60 kişilik Sultanahmet Kent Lokantası ile bütçe dostu enfes menülerimizi İstanbullularla buluşturuyoruz. 

FATİH
Yaptıklarımız

Sarayburnu Parkı'nı Yeniledik

Tarihî Yarımada'da yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kamusal alandaki ilk anıtına ev sahipliği yapan Sarayburnu Parkı'nı yeniledik. 17 yıldır atıl durumda kalan Sarayburnu Parkı'nı yenileyip 1300 metrekare büyüklüğünde bir "Arkeopark"a dönüştürdük. Sarayburnu Parkı içinde yer alan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılan ilk Atatürk anıtının da onarım ve bakım işlemlerini yaptık. Toplamda 34 bin metrekare alana sahip Sarayburnu Parkı'nda 21.500 metrekare yeşil alan çalışması yaptık. Sarayburnu Parkı ayrıca kıyı yürüyüş yoluna, spor-koşu alanlarına, oturma duvarlarına ve bitkisel rekreasyon alanlarına da ev sahipliği yapıyor.

FATİH
Yaptıklarımız

Beyazıt Meydanı'nı Yeniledik

İstanbul'un en önemli kamusal alanlarından ve merkezlerinden birisi olan Beyazıt Meydanı'nı yeniledik. Pek çok tarihi kırılma anına ev sahipliği yapan ve uzun bir süre aydınların buluşma noktası olan Beyazıt Meydanı'nı tarihi dokusuna uygun bir şekilde, kentle de ilişkisini kaybettirmeden yeniledik. Otoparka dönüşen büyük bir kısmını düzenleyip engellilerin daha rahat hareket edebileceği, havuz kenarında insanların vakit geçirebileceği yeşil ve aydınlık bir meydana dönüştürdük. 

Beyazıt Meydanı Yenileme Çalışmaları kapsamında ayrıca eski Harbiye Nezareti binasının İstanbul Üniversitesi'ne devredilmesiyle birlikte adını duyuran ve edebiyatçıların buluşma noktası hâline gelen Küllük Kahvesi ve Çınaraltı Kahvesi'ni de yeniden İstanbul’a kazandırdık.

FATİH
Yaptıklarımız

Aksaray Sanat Meydanı'nın Çalışmalarına Başladık

Fatih Aksaray'a yeni bir görünüm kazandıracak Aksaray Sanat Meydanı'nın temelini attık. Aksaray Sanat Meydanı ile bölgeye modern bir mimarı ve yeni yeşil alan kazandırıyoruz. İşlevsel ve estetik bir kültür-sanat merkezi olarak inşa edeceğimiz Aksaray Sanat Meydanı'na, bölgenin otopark ve trafik sorununu da çözecek 108 araçlık zemin altı otoparkı da yapıyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Unkapanı Köprülü Kavşağı'nı Yenileyerek Hizmete Açtık

İstanbul'un ve Suriçi bölgesinde Atatürk Bulvarı ve Ragıp Gümüşpala Caddesi'ni birbirine bağlayan aksı Unkapanı Kavşağı'nı depreme dayanıklı bir şekilde yeniledik. Eski Unkapanı Kavşağı'nı yıktık ve yerine depreme dayanıklı bir şekilde yeniden inşa ederek bölgedeki mağduriyetleri giderdik. Unkapanı Kavşağı yenileme çalışmaları kapsamında bölgeye 350 metrelik tramvay alt geçit tüneli yaparak mevcuttaki Alibeyköy-Cibali arasında çalışan T5 tramvay hattının Eminönü erişimi için gerekli olan altyapıyı hazırladık. 

FATİH
Yaptıklarımız

Haliç’i Bir Uçtan Bir Uca Bağlayan T5 Haliç Tramvayı’nı Hizmete Açtık

İstanbul'un dört gözle beklediği, 14 istasyonlu T5 Haliç Tramvay Hattı'nı açtık. Alibeyköy-Eminönü arasını 35 dakikaya indiren ve 10,1 kilometre uzunluğundaki tramvay hattı, günlük 114 bin yolcu taşıyor. T5 Haliç Tramvay Hattı’nın Alibeyköy Metro durağından M7 metro hattına; Eyüpsultan Teleferik durağından TF2 hattına; Feshane, Ayvansaray, Balat ve Fener duraklarından Şehir Hatları iskelelerine; Küçükpazar durağından M2 metro hattına; Eminönü durağından ise T1 tramvay hattına ve şehir hatları iskelelerine aktarma yapılabiliyor.

T5 Haliç Tramvayı durakları:

Eminönü

Küçükpazar

Cibali

Fener

Balat

Ayvansaray

Feshane

Eyüpsultan Teleferik

Eyüpsultan Devlet Hastanesi

Silahtarağa Mahallesi

Üniversite

Alibeyköy Merkez

Alibeyköy Metro

Alibeyköy Cep Otogarı

FATİH
Yaptıklarımız

Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli Çalışmalarına Devam Ediyoruz

Tarihî Yarımada'da sel ve su baskınlarını tarihe gömecek Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. 505 milyon TL'lik yatırımla başladığımız Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli ile yağmur sularının atık suları ile karışmasını önleyeceğiz. Unkapanı bölgesinde yağmur sularını tünellerle toplayıp Haliç'e aktaracağız Projemiz tamamlandığında Vatan Caddesi, Aksaray Meydanı, Aksaray Yeraltı Çarşısı, Unkapanı Altgeçidi, Namık Kemal Caddesi, Haşim İşcan Alt Geçidi, Beyazıt Bölgesi, Ordu Caddesi gibi yoğun bölgelerdeki olası su baskınlarının önüne geçeceğiz.

FATİH
Yaptıklarımız

Gülhane Parkı'nı Yeniledik

İstanbul'un Tarihi Yarımadası’nda bulunan Gülhane Parkı'nı yeniledik. Topkapı Sarayı'nın has bahçelerinden birisi olan Gülhane Parkı'nın doğal yapısını bozmadan ve yapıya zarar vermeden "Gülhane Parkı'nın Alfabesi" pano çalışması yaptık. "Gülhane Parkı'nın Alfabesi" pano çalışmasında park tarihindeki önemli olayları ve kişileri vurgulayarak hem İstanbullulara hem de yerli ve yabancı turistlerimize Gülhane Parkı'nın köklü tarihini sunuyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Yedikule Gazhanesi'ni Restore Ettik

Kara Surları'nın Marmara'yla buluştuğu yerde, İstanbul'un Suriçi mahallelerine elektrik ve gaz sağlamak için Yedikule'de Şehremanetçe tarafından 1873 yılında Fransızlara yaptırılan Yedikule Gazhanesi'ni restore ettik. Restorasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından açılan Yedikule Gazhane yeşil alanları, kamusal mekânları ve etkinlikleriyle birlikte İstanbul için kültür ve sanat merkezi hâline geldi. 

FATİH
Yaptıklarımız

Tarihî Kara Surları'nı Restore Ettik

Tarihî Kara Surları'nı restore ettik, Belgradkapı Mevlanakapı ve Silivrikapı Ziyaretçi Merkezleri’ni açtık. Restorasyon çalışmaları kapsamında Kara Surları’nın suriçi bölgesinde binlerce ton çöp, molozu temizleyerek sur hattının özgün kotunu ortaya çıkardık. Tarihi dokuya uygun bir çevre düzenlemesi yaparak konserlere, söyleşilere, film gösterimleri gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak yaşam alanlarına dönüştürdük. Kara Surları artık kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Tayyare Şehitleri Anıtı'nda bakım ve onarım çalışmalarımızı tamamladık.

FATİH
Yaptıklarımız

Samatya Aya Analipsiz Kilisesi Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

İstanbul Fatih'in unutulmuş, yıpranmış tarihî yapılarını restore ediyoruz. Kültür çalışmalarımız dâhilinde Fatih'te bulunan Samatya Aya Analipsiz Kilisesi restorasyon çalışmalarına başladık. Restorasyon çalışmalarımızda Samatya Aya Analipsiz Kilisesi'nde bulunan ikona ve resimleri koruma altına aldık. İç ve dış mekânda titizlikle çalıştığımız Samatya Aya Analipsiz Kilisesi'nin restore işlemini tamamladıktan sonra İstanbul'a yeniden kazandıracağız.

FATİH
Yaptıklarımız

Saraçhane Arkeopark'ı İstanbul'a Kazandırdık

İstanbul kent arkeolojisinin önemli alanlarından birisi olan Saraçhane Arkeoloji Parkı Polyeuktos kalıntılarını gün yüzüne çıkardık. Saraçhane Arkeoloji Parkı'ndaki kazılar sürecinde oluşturulan Saraçhane Arkeopark'ı İstanbul'a kazandırdık.

Saraçhane Arkeoloji Parkı’ndaki kazılar sürecinde oluşturulan "Kazı Evi" ile İstanbullular kent arkeolojisini deneyimleyebiliyor ve alanda araştırmalar yapma imkanına sahip oluyor. Zeyrek-Aksaray ile Şehzadebaşı ve Kıztaşı arasındaki tarihi bölgede yer alan Kazı Evi içerisinde bir Kazı Evi Kütüphanesi oluşturduk. 

FATİH
Yaptıklarımız

Haydarhane Cami'deki Rekontrüksiyon Çalışmalarını Bitirip İbadete Açtık

Özellikle de 20. yüzyılda büyük tahribata uğrayan ve sadece temelleri günümüze ulaşan Haydarhane Cami'yi aslında uygun bir şekilde yeniden inşa edip ibadethaneye açtık. Cami rekonstrüksiyon çalışmaları kapsamında mezar taşlarını da restore ettik.

FATİH
Yaptıklarımız

Eminönü Meydanı'nı Açtık

İstanbul'un en önemli ve en çok ziyaret edilen semtlerinden biri olan Eminönü'ne yepyeni bir meydan kazandırdık. Eminönü'nde eski İETT peronlarının ve İSPARK otoparkının bulunduğu alanı semtin tarihî dokusuyla uyumlu bir şekilde yeniden düzenledik. Şehir Hatları vapurları, metro ve 2 tramvay hattının kesişim noktası olarak Eminönü Meydanı İstanbul'a değer katıyor. Proje kapsamında Haliç boyundaki bisiklet yolunu Eminönü'ne kadar uzattık. Eminönü Meydanı ve Unkapanı arası çevre düzenleme çalışmasını tamamlayarak Eminönü Meydanı'nı İstanbullulara kazandırdık.

FATİH
Yaptıklarımız

Yerebatan Sarnıcı'nı Yeniden Ziyarete Açtık

İstanbul'un 1500 yıllık Yerebatan Sarnıcı'na (Bazilika Sarnıcı) tarihin en kapsamlı restorasyonunu yapıp tekrardan ziyarete açtık. İBB Miras ekiplerince "arkeolojik restorasyon" ilkesiyle yenilenen Yerebatan Sarnıcı, geleceğe tanıklık etmek üzere koruma altına alındı. Yerebatan Sarnıcı Restorasyonu kapsamında Sarnıç'ta yük ve tehlike oluşturan betonarme yürüyüş yolunu kaldırıp yerine sütunlarla, zeminle ve suyla bütünleşmiş, modüler ve daha hafif bir yürüyüş platformu hazırladık. Kapılarını ziyaretçilerine açan Yerebatan Sarnıcı Müzesi içerisinde de Sarnıç'ın geçmişten günümüze uzanan hikâyesinin olduğu dijital-video haritalandırma çalışması yer alıyor.

FATİH
Yaptıklarımız

Bulgur Palas Açıldı

Atıl durumda bulunan Bulgur Palas'ın mülkiyetini satın aldık ve çeşitli kültürel faaliyetlerin yapılacağı bir merkeze dönüştürmek için başladığımız restorasyonu tamamladık. 1992 yılında İstanbul'un 7. tepesi olarak bilinen Kocamustafapaşa Tepesi'ne Bolulu Habib Bey tarafından, İtalyan mimar Giulio Mongeri’ye tasarlatılan Bulgur Palas kapılarını İstanbullulara açtı. Bulgur Palas Tarihi Yarımada'da yeni bir kültür merkezi olarak İstanbullularla buluşuyor.

FATİH
Yaptıklarımız

Gülhane Parkı Sarnıcı’nı Restore Edip Gülhane Sanat Adıyla Hizmete Açtık

Yılalrdır atıl durumda kalan Gülhane Sarnıcı'nda yenileme ve restore çalışmalarımızı tamamlayıp sarnıcı "Gülhane Sanat" adıyla hizmete açtık. 5. ila 7. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe, 12x17 metre dikdörtgen bir plana ve 7 metre uzunluğunda 12 tane mermer sütuna sahip Gülhane Sarnıcı'nı yeniledik. Proje kapsamında tonoz ve sütunlarda meydana gelen kirlenmeleri temizledik ve Yerebatan Sarnıcı'na benzeyen aydınlatma tasarımı ve yürüyüş platformu yaptık.

FATİH
Yaptıklarımız

Balat Spor Tesisi'ni Yeniledik

Haliç kıyısında yer alan Balat Spor Tesisi’ni detaylı ve kapsamlı bir şekilde yeniledik. Tesiste yaptığımız tadilatta iki sahanın çevresindeki çelik konstrüksiyonları ve aydınlatma sistemini değiştirdik. Sahaların altyapısını ve suni çimlerini de değiştirerek sahaların zeminini tamamen yeniledik. Alanda daha önce kullanılan konteynerlerin yerine sporcular için 4 adet yeni soyunma odası ve 2 adet de hakem odası yaptık. Balat Spor Tesisi bölgede yer alan 43 futbol takımının yaklaşık 4 bin sporcusuna hizmet verecek.

FATİH
Yaptıklarımız

Süleymaniye’deki Sıra Dükkânları Restore Ettik, İstanbul Tasarım Müzesi’ni Hizmete Açtık

Mimar Sinan’ın eseri olan ve UNESCO Dünya Mirası alanında yer alan Süleymaniye sıra dükkânlarına hak ettiği değeri geri kazandırdık. Restore ettiğimiz Süleymaniye sıra dükkânları, geçmiş kullanımından ilham alarak İstanbul Tasarım Müzesi’ne dönüştürdük.

FATİH
Yaptıklarımız

Samatya Yağmur Suyu Tüneli Çalışmaları Devam Ediyor

Fatih’in altyapısına 503 milyon liralık yatırım yaparak, 2,5 kilometre uzunluğa sahip Samatya Yağmur Suyu Tüneli projemizi başlattık. Samatya Yağmur Suyu Tüneli projesi tamamlandığında Vatan Caddesi, Aksaray Meydanı, Namık Kemal Caddesi, TCDD Altgeçidi, Org. Abdurrahman Nafiz Gürman Caddesi, Samatya Devlet Hastanesi önü gibi ana arter nitelikli önemli noktalarında ve bağlantılı oldukları yerlerde taşkınlara son verecek. 2,5 kilometrelik yağmur suyu tüneliyle birlikte atık su ve yağmur suyunu birbirinden ayırıyor, atık suların denizlerimize akmasının önüne geçiyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Haliç Sanat'ı İstanbul'a Kazandırdık

Haliç kıyısında bulunan ve yıllardır atıl durumda kalan metruk hâldeki Osmanlı mirası "Fener Evleri"ni yeniden ayağı kaldırdık. İBB Miras ekiplerince restore edilen Fener Evleri'ni "Haliç Sanat" adıyla hizmete açtık. "Haliç Sanat" tarihi dokusuyla birlikte çağdaş sanat galerisi ve yaşam alanı olarak kente geri kazandırdık.

FATİH
Yaptıklarımız

Yenikapı Spor Tesisi'ni Açtık

Fatih Yenikapı Spor Tesisi'ni açtık! 25 bin metrekare alana konumlanan Yenikapı Spor Tesisi bünyesinde biri 7.140 metrekare diğeri 4.500 metrekare büyüklüğünde iki futbol sahası yer alıyor. Ayrıca 1096 kişilik A tribününe ve 400 kişilik B tribününe sahip tesiste 30 araçlık otopark ve 2 takım otobüsü için otopark da yer alıyor. Spor tesisinin içerisinde soyunma odaları, idari odaları, hakem odaları, kafeterya da bulunuyor. Yenikapı Spor Tesisi'nin açılışıyla birlikte Fatih’teki amatör spor branşlarına da spor ekipmanı desteği sağladık.

FATİH
Yaptıklarımız

Kariye Sosyal Yaşam Merkezi'ni Açtık

Fatih için önemli yatırımlardan birisi olan sosyal yaşam merkezini açtık. Farklı hizmet yapılarını bünyesinde barındıran Fatih Kariye Sosyal Yaşam Merkezi, Fatih’te yaşayan İstanbulluların ihtiyaçlarını karşılayacak. Fatih Kariye Sosyaş Yaşam Merkezi'nde kadınlara hizmet verecek kariyer danışmanlarımız haftanın bir günü merkezimizde bulunacak. ÖZGEM’in de yer aldığı Kariye Yaşam Merkezi’nde İBB tarihinde ilk defa otizmli öğrencilerimizle bir kaynaştırma eğitimi de düzenleyeceğiz. Ayrıca merkezin en üst katında yer alan ortak spor salonunda Fatihliler sportif aktivitelerini yapabilecekler. Fatih Kariye Sosyal Yaşam Merkezi içerisinde İBB Kadın şubesinin yanı sıra Fatih'te ilk İBB kreşini, Fatih Kariye Yuvamız İstanbul'u açtık.

FATİH
Yaptıklarımız

Theodosius Limanı Arkeopark Çalışmalarına Başladık

Theodosius Limanı ve Polyuektos Kilisesi gibi kent arkeolojisinin önemli merkezlerini yeniden İstanbulluların deneyimine açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yenikapı kazılarıyla birlikte tarihi M.Ö. 6000'lere kadar uzadığı anlaşılan Theodosius Limanı, 2020'de ulusal mimarı proje yarışmasıyla belirlenen ziyaretçi merkeziyle günümüze taşınıyor. Oluşturduğumuz Theodosius Limanı rotasıyla hem kentin tarihsel kimliğini İstanbullulara yansıtıyor hem de arkeolojik kazılara devam ediyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Gedikpaşa Katlı Otoparkı'nın Yapımına Devam Ediyoruz

Gedikpaşa'da 40 yıldır hizmet eden ancak statik ömrünü tamamlaması ve tehlike arz etmesi nedeniyle Gedikpaşa Katlı Otopark'ını yıkıp yeniden inşa çalışmalarına başladık. Gedikpaşa Katlı Otoparkı tamamlandığında çok işlevli yeni bir otopark olarak hizmete girecek. 27 elektrikli araç ve 15 engelli park yeri ile birlikte toplamda 233 araç kapasitesine sahip olacak Gedikpaşa Katlı Otoparkı bölgenin hem otopark sorununa hem de trafik sorununa bir çözüm olacak.

FATİH
Yaptıklarımız

Emniyet Otoparkı Yeşil Alan Oluyor

İstanbul Fatih'e yeni bir yeşil alan getiriyoruz. Fatih Aksaray'daki Emniyet Otoparkı'ndaki işgallere son veriyor ve bölgeyi yeşil alana dönüştürerek halkın hizmetine açacağız. Bölgedeki esnafın lojistik ihtiyacını ise yeni yaptığımız Alibeyköy Lojistik Merkezi ile karşılamaya devam edeceğiz.

Yaptıklarımız

FATİH
Yaptıklarımız

Ordu Caddesi'ni Düzenledik

İstanbul'un en önemli akslarından birisi olan Ordu Caddesi'nin yayalaştırma çalışmalarını bitirdik, Fatih'e kazandırdık! Kentsel tasarım projesiyle birlikte Tarihi Yarımada'nın en işlek caddelerinden olan Ordu Caddesi'nin önemli bir bölümünü yayalaştırdık ve İstanbulluların tarihi dokuyu hissedip öğrenerek caddede vakit geçirmesine olanak sağladık. Ordu Caddesi'nin zemin ve peyzaj düzenlemelerini de yakında tamamlayıp araç yolunu işlevlendirdik. 

Çalışmalarını tamamladığımız caddeyi iki yönlü olarak hemzemin hâle getirdik, yürüyüş konforu sağlamak için de 10 bin metrekare alanı da yayalaştırdık. Artık Ordu Caddesi yayaların karşısına bir engel çıkmadan rahatça yürüyebilecekleri hâle geldi. Kent mobilyalarını, oturma gruplarını ve aydınlatma direklerini de caddenin tarihî dokusuna uygun bir şekilde yeniledik. Kent mobilyalarının yanı sıra caddedeki yönlendirme tabelalarını da caddeye uygun şekilde tasarladık, belirli alanlara da oryantasyon tabelalar yerleştirdik.

FATİH
Yaptıklarımız

Eminönü Meydanı'nı Açtık

İstanbul'un en önemli ve en çok ziyaret edilen semtlerinden biri olan Eminönü'ne yepyeni bir meydan kazandırdık. Eminönü'nde eski İETT peronlarının ve İSPARK otoparkının bulunduğu alanı semtin tarihî dokusuyla uyumlu bir şekilde yeniden düzenledik. Şehir Hatları vapurları, metro ve 2 tramvay hattının kesişim noktası olarak Eminönü Meydanı İstanbul'a değer katıyor. Proje kapsamında Haliç boyundaki bisiklet yolunu Eminönü'ne kadar uzattık. Eminönü Meydanı ve Unkapanı arası çevre düzenleme çalışmasını tamamlayarak Eminönü Meydanı'nı İstanbullulara kazandırdık.

FATİH
Yaptıklarımız

Çapa ve Sultanahmet’te Kent Lokantası Açtık

İstanbulluları lezzetli, ekonomik ve sağlıklı yemeklerle buluşturan Kent Lokantalarımızın 2 yeni merkezini Çapa ve Sultanahmet'te açtık! 2 katlı ve 80 kişilik Çapa Kent Lokantası ve 60 kişilik Sultanahmet Kent Lokantası ile bütçe dostu enfes menülerimizi İstanbullularla buluşturuyoruz. 

FATİH
Yaptıklarımız

Yerebatan Sarnıcı'nı Yeniden Ziyarete Açtık

İstanbul'un 1500 yıllık Yerebatan Sarnıcı'na (Bazilika Sarnıcı) tarihin en kapsamlı restorasyonunu yapıp tekrardan ziyarete açtık. İBB Miras ekiplerince "arkeolojik restorasyon" ilkesiyle yenilenen Yerebatan Sarnıcı, geleceğe tanıklık etmek üzere koruma altına alındı. Yerebatan Sarnıcı Restorasyonu kapsamında Sarnıç'ta yük ve tehlike oluşturan betonarme yürüyüş yolunu kaldırıp yerine sütunlarla, zeminle ve suyla bütünleşmiş, modüler ve daha hafif bir yürüyüş platformu hazırladık. Kapılarını ziyaretçilerine açan Yerebatan Sarnıcı Müzesi içerisinde de Sarnıç'ın geçmişten günümüze uzanan hikâyesinin olduğu dijital-video haritalandırma çalışması yer alıyor.

FATİH
Yaptıklarımız

Sarayburnu Parkı'nı Yeniledik

Tarihî Yarımada'da yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kamusal alandaki ilk anıtına ev sahipliği yapan Sarayburnu Parkı'nı yeniledik. 17 yıldır atıl durumda kalan Sarayburnu Parkı'nı yenileyip 1300 metrekare büyüklüğünde bir "Arkeopark"a dönüştürdük. Sarayburnu Parkı içinde yer alan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılan ilk Atatürk anıtının da onarım ve bakım işlemlerini yaptık. Toplamda 34 bin metrekare alana sahip Sarayburnu Parkı'nda 21.500 metrekare yeşil alan çalışması yaptık. Sarayburnu Parkı ayrıca kıyı yürüyüş yoluna, spor-koşu alanlarına, oturma duvarlarına ve bitkisel rekreasyon alanlarına da ev sahipliği yapıyor.

FATİH
Yaptıklarımız

Bulgur Palas Açıldı

Atıl durumda bulunan Bulgur Palas'ın mülkiyetini satın aldık ve çeşitli kültürel faaliyetlerin yapılacağı bir merkeze dönüştürmek için başladığımız restorasyonu tamamladık. 1992 yılında İstanbul'un 7. tepesi olarak bilinen Kocamustafapaşa Tepesi'ne Bolulu Habib Bey tarafından, İtalyan mimar Giulio Mongeri’ye tasarlatılan Bulgur Palas kapılarını İstanbullulara açtı. Bulgur Palas Tarihi Yarımada'da yeni bir kültür merkezi olarak İstanbullularla buluşuyor.

FATİH
Yaptıklarımız

Beyazıt Meydanı'nı Yeniledik

İstanbul'un en önemli kamusal alanlarından ve merkezlerinden birisi olan Beyazıt Meydanı'nı yeniledik. Pek çok tarihi kırılma anına ev sahipliği yapan ve uzun bir süre aydınların buluşma noktası olan Beyazıt Meydanı'nı tarihi dokusuna uygun bir şekilde, kentle de ilişkisini kaybettirmeden yeniledik. Otoparka dönüşen büyük bir kısmını düzenleyip engellilerin daha rahat hareket edebileceği, havuz kenarında insanların vakit geçirebileceği yeşil ve aydınlık bir meydana dönüştürdük. 

Beyazıt Meydanı Yenileme Çalışmaları kapsamında ayrıca eski Harbiye Nezareti binasının İstanbul Üniversitesi'ne devredilmesiyle birlikte adını duyuran ve edebiyatçıların buluşma noktası hâline gelen Küllük Kahvesi ve Çınaraltı Kahvesi'ni de yeniden İstanbul’a kazandırdık.

FATİH
Yaptıklarımız

Gülhane Parkı Sarnıcı’nı Restore Edip Gülhane Sanat Adıyla Hizmete Açtık

Yılalrdır atıl durumda kalan Gülhane Sarnıcı'nda yenileme ve restore çalışmalarımızı tamamlayıp sarnıcı "Gülhane Sanat" adıyla hizmete açtık. 5. ila 7. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe, 12x17 metre dikdörtgen bir plana ve 7 metre uzunluğunda 12 tane mermer sütuna sahip Gülhane Sarnıcı'nı yeniledik. Proje kapsamında tonoz ve sütunlarda meydana gelen kirlenmeleri temizledik ve Yerebatan Sarnıcı'na benzeyen aydınlatma tasarımı ve yürüyüş platformu yaptık.

FATİH
Yaptıklarımız

Aksaray Sanat Meydanı'nın Çalışmalarına Başladık

Fatih Aksaray'a yeni bir görünüm kazandıracak Aksaray Sanat Meydanı'nın temelini attık. Aksaray Sanat Meydanı ile bölgeye modern bir mimarı ve yeni yeşil alan kazandırıyoruz. İşlevsel ve estetik bir kültür-sanat merkezi olarak inşa edeceğimiz Aksaray Sanat Meydanı'na, bölgenin otopark ve trafik sorununu da çözecek 108 araçlık zemin altı otoparkı da yapıyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Balat Spor Tesisi'ni Yeniledik

Haliç kıyısında yer alan Balat Spor Tesisi’ni detaylı ve kapsamlı bir şekilde yeniledik. Tesiste yaptığımız tadilatta iki sahanın çevresindeki çelik konstrüksiyonları ve aydınlatma sistemini değiştirdik. Sahaların altyapısını ve suni çimlerini de değiştirerek sahaların zeminini tamamen yeniledik. Alanda daha önce kullanılan konteynerlerin yerine sporcular için 4 adet yeni soyunma odası ve 2 adet de hakem odası yaptık. Balat Spor Tesisi bölgede yer alan 43 futbol takımının yaklaşık 4 bin sporcusuna hizmet verecek.

FATİH
Yaptıklarımız

Unkapanı Köprülü Kavşağı'nı Yenileyerek Hizmete Açtık

İstanbul'un ve Suriçi bölgesinde Atatürk Bulvarı ve Ragıp Gümüşpala Caddesi'ni birbirine bağlayan aksı Unkapanı Kavşağı'nı depreme dayanıklı bir şekilde yeniledik. Eski Unkapanı Kavşağı'nı yıktık ve yerine depreme dayanıklı bir şekilde yeniden inşa ederek bölgedeki mağduriyetleri giderdik. Unkapanı Kavşağı yenileme çalışmaları kapsamında bölgeye 350 metrelik tramvay alt geçit tüneli yaparak mevcuttaki Alibeyköy-Cibali arasında çalışan T5 tramvay hattının Eminönü erişimi için gerekli olan altyapıyı hazırladık. 

FATİH
Yaptıklarımız

Süleymaniye’deki Sıra Dükkânları Restore Ettik, İstanbul Tasarım Müzesi’ni Hizmete Açtık

Mimar Sinan’ın eseri olan ve UNESCO Dünya Mirası alanında yer alan Süleymaniye sıra dükkânlarına hak ettiği değeri geri kazandırdık. Restore ettiğimiz Süleymaniye sıra dükkânları, geçmiş kullanımından ilham alarak İstanbul Tasarım Müzesi’ne dönüştürdük.

FATİH
Yaptıklarımız

Haliç’i Bir Uçtan Bir Uca Bağlayan T5 Haliç Tramvayı’nı Hizmete Açtık

İstanbul'un dört gözle beklediği, 14 istasyonlu T5 Haliç Tramvay Hattı'nı açtık. Alibeyköy-Eminönü arasını 35 dakikaya indiren ve 10,1 kilometre uzunluğundaki tramvay hattı, günlük 114 bin yolcu taşıyor. T5 Haliç Tramvay Hattı’nın Alibeyköy Metro durağından M7 metro hattına; Eyüpsultan Teleferik durağından TF2 hattına; Feshane, Ayvansaray, Balat ve Fener duraklarından Şehir Hatları iskelelerine; Küçükpazar durağından M2 metro hattına; Eminönü durağından ise T1 tramvay hattına ve şehir hatları iskelelerine aktarma yapılabiliyor.

T5 Haliç Tramvayı durakları:

Eminönü

Küçükpazar

Cibali

Fener

Balat

Ayvansaray

Feshane

Eyüpsultan Teleferik

Eyüpsultan Devlet Hastanesi

Silahtarağa Mahallesi

Üniversite

Alibeyköy Merkez

Alibeyköy Metro

Alibeyköy Cep Otogarı

FATİH
Yaptıklarımız

Samatya Yağmur Suyu Tüneli Çalışmaları Devam Ediyor

Fatih’in altyapısına 503 milyon liralık yatırım yaparak, 2,5 kilometre uzunluğa sahip Samatya Yağmur Suyu Tüneli projemizi başlattık. Samatya Yağmur Suyu Tüneli projesi tamamlandığında Vatan Caddesi, Aksaray Meydanı, Namık Kemal Caddesi, TCDD Altgeçidi, Org. Abdurrahman Nafiz Gürman Caddesi, Samatya Devlet Hastanesi önü gibi ana arter nitelikli önemli noktalarında ve bağlantılı oldukları yerlerde taşkınlara son verecek. 2,5 kilometrelik yağmur suyu tüneliyle birlikte atık su ve yağmur suyunu birbirinden ayırıyor, atık suların denizlerimize akmasının önüne geçiyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli Çalışmalarına Devam Ediyoruz

Tarihî Yarımada'da sel ve su baskınlarını tarihe gömecek Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. 505 milyon TL'lik yatırımla başladığımız Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli ile yağmur sularının atık suları ile karışmasını önleyeceğiz. Unkapanı bölgesinde yağmur sularını tünellerle toplayıp Haliç'e aktaracağız Projemiz tamamlandığında Vatan Caddesi, Aksaray Meydanı, Aksaray Yeraltı Çarşısı, Unkapanı Altgeçidi, Namık Kemal Caddesi, Haşim İşcan Alt Geçidi, Beyazıt Bölgesi, Ordu Caddesi gibi yoğun bölgelerdeki olası su baskınlarının önüne geçeceğiz.

FATİH
Yaptıklarımız

Haliç Sanat'ı İstanbul'a Kazandırdık

Haliç kıyısında bulunan ve yıllardır atıl durumda kalan metruk hâldeki Osmanlı mirası "Fener Evleri"ni yeniden ayağı kaldırdık. İBB Miras ekiplerince restore edilen Fener Evleri'ni "Haliç Sanat" adıyla hizmete açtık. "Haliç Sanat" tarihi dokusuyla birlikte çağdaş sanat galerisi ve yaşam alanı olarak kente geri kazandırdık.

FATİH
Yaptıklarımız

Gülhane Parkı'nı Yeniledik

İstanbul'un Tarihi Yarımadası’nda bulunan Gülhane Parkı'nı yeniledik. Topkapı Sarayı'nın has bahçelerinden birisi olan Gülhane Parkı'nın doğal yapısını bozmadan ve yapıya zarar vermeden "Gülhane Parkı'nın Alfabesi" pano çalışması yaptık. "Gülhane Parkı'nın Alfabesi" pano çalışmasında park tarihindeki önemli olayları ve kişileri vurgulayarak hem İstanbullulara hem de yerli ve yabancı turistlerimize Gülhane Parkı'nın köklü tarihini sunuyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Yenikapı Spor Tesisi'ni Açtık

Fatih Yenikapı Spor Tesisi'ni açtık! 25 bin metrekare alana konumlanan Yenikapı Spor Tesisi bünyesinde biri 7.140 metrekare diğeri 4.500 metrekare büyüklüğünde iki futbol sahası yer alıyor. Ayrıca 1096 kişilik A tribününe ve 400 kişilik B tribününe sahip tesiste 30 araçlık otopark ve 2 takım otobüsü için otopark da yer alıyor. Spor tesisinin içerisinde soyunma odaları, idari odaları, hakem odaları, kafeterya da bulunuyor. Yenikapı Spor Tesisi'nin açılışıyla birlikte Fatih’teki amatör spor branşlarına da spor ekipmanı desteği sağladık.

FATİH
Yaptıklarımız

Yedikule Gazhanesi'ni Restore Ettik

Kara Surları'nın Marmara'yla buluştuğu yerde, İstanbul'un Suriçi mahallelerine elektrik ve gaz sağlamak için Yedikule'de Şehremanetçe tarafından 1873 yılında Fransızlara yaptırılan Yedikule Gazhanesi'ni restore ettik. Restorasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından açılan Yedikule Gazhane yeşil alanları, kamusal mekânları ve etkinlikleriyle birlikte İstanbul için kültür ve sanat merkezi hâline geldi. 

FATİH
Yaptıklarımız

Kariye Sosyal Yaşam Merkezi'ni Açtık

Fatih için önemli yatırımlardan birisi olan sosyal yaşam merkezini açtık. Farklı hizmet yapılarını bünyesinde barındıran Fatih Kariye Sosyal Yaşam Merkezi, Fatih’te yaşayan İstanbulluların ihtiyaçlarını karşılayacak. Fatih Kariye Sosyaş Yaşam Merkezi'nde kadınlara hizmet verecek kariyer danışmanlarımız haftanın bir günü merkezimizde bulunacak. ÖZGEM’in de yer aldığı Kariye Yaşam Merkezi’nde İBB tarihinde ilk defa otizmli öğrencilerimizle bir kaynaştırma eğitimi de düzenleyeceğiz. Ayrıca merkezin en üst katında yer alan ortak spor salonunda Fatihliler sportif aktivitelerini yapabilecekler. Fatih Kariye Sosyal Yaşam Merkezi içerisinde İBB Kadın şubesinin yanı sıra Fatih'te ilk İBB kreşini, Fatih Kariye Yuvamız İstanbul'u açtık.

FATİH
Yaptıklarımız

Tarihî Kara Surları'nı Restore Ettik

Tarihî Kara Surları'nı restore ettik, Belgradkapı Mevlanakapı ve Silivrikapı Ziyaretçi Merkezleri’ni açtık. Restorasyon çalışmaları kapsamında Kara Surları’nın suriçi bölgesinde binlerce ton çöp, molozu temizleyerek sur hattının özgün kotunu ortaya çıkardık. Tarihi dokuya uygun bir çevre düzenlemesi yaparak konserlere, söyleşilere, film gösterimleri gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak yaşam alanlarına dönüştürdük. Kara Surları artık kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Tayyare Şehitleri Anıtı'nda bakım ve onarım çalışmalarımızı tamamladık.

FATİH
Yaptıklarımız

Theodosius Limanı Arkeopark Çalışmalarına Başladık

Theodosius Limanı ve Polyuektos Kilisesi gibi kent arkeolojisinin önemli merkezlerini yeniden İstanbulluların deneyimine açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yenikapı kazılarıyla birlikte tarihi M.Ö. 6000'lere kadar uzadığı anlaşılan Theodosius Limanı, 2020'de ulusal mimarı proje yarışmasıyla belirlenen ziyaretçi merkeziyle günümüze taşınıyor. Oluşturduğumuz Theodosius Limanı rotasıyla hem kentin tarihsel kimliğini İstanbullulara yansıtıyor hem de arkeolojik kazılara devam ediyoruz.

FATİH
Yaptıklarımız

Samatya Aya Analipsiz Kilisesi Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

İstanbul Fatih'in unutulmuş, yıpranmış tarihî yapılarını restore ediyoruz. Kültür çalışmalarımız dâhilinde Fatih'te bulunan Samatya Aya Analipsiz Kilisesi restorasyon çalışmalarına başladık. Restorasyon çalışmalarımızda Samatya Aya Analipsiz Kilisesi'nde bulunan ikona ve resimleri koruma altına aldık. İç ve dış mekânda titizlikle çalıştığımız Samatya Aya Analipsiz Kilisesi'nin restore işlemini tamamladıktan sonra İstanbul'a yeniden kazandıracağız.

FATİH
Yaptıklarımız

Gedikpaşa Katlı Otoparkı'nın Yapımına Devam Ediyoruz

Gedikpaşa'da 40 yıldır hizmet eden ancak statik ömrünü tamamlaması ve tehlike arz etmesi nedeniyle Gedikpaşa Katlı Otopark'ını yıkıp yeniden inşa çalışmalarına başladık. Gedikpaşa Katlı Otoparkı tamamlandığında çok işlevli yeni bir otopark olarak hizmete girecek. 27 elektrikli araç ve 15 engelli park yeri ile birlikte toplamda 233 araç kapasitesine sahip olacak Gedikpaşa Katlı Otoparkı bölgenin hem otopark sorununa hem de trafik sorununa bir çözüm olacak.

FATİH
Yaptıklarımız

Saraçhane Arkeopark'ı İstanbul'a Kazandırdık

İstanbul kent arkeolojisinin önemli alanlarından birisi olan Saraçhane Arkeoloji Parkı Polyeuktos kalıntılarını gün yüzüne çıkardık. Saraçhane Arkeoloji Parkı'ndaki kazılar sürecinde oluşturulan Saraçhane Arkeopark'ı İstanbul'a kazandırdık.

Saraçhane Arkeoloji Parkı’ndaki kazılar sürecinde oluşturulan "Kazı Evi" ile İstanbullular kent arkeolojisini deneyimleyebiliyor ve alanda araştırmalar yapma imkanına sahip oluyor. Zeyrek-Aksaray ile Şehzadebaşı ve Kıztaşı arasındaki tarihi bölgede yer alan Kazı Evi içerisinde bir Kazı Evi Kütüphanesi oluşturduk. 

FATİH
Yaptıklarımız

Emniyet Otoparkı Yeşil Alan Oluyor

İstanbul Fatih'e yeni bir yeşil alan getiriyoruz. Fatih Aksaray'daki Emniyet Otoparkı'ndaki işgallere son veriyor ve bölgeyi yeşil alana dönüştürerek halkın hizmetine açacağız. Bölgedeki esnafın lojistik ihtiyacını ise yeni yaptığımız Alibeyköy Lojistik Merkezi ile karşılamaya devam edeceğiz.

FATİH
Yaptıklarımız

Haydarhane Cami'deki Rekontrüksiyon Çalışmalarını Bitirip İbadete Açtık

Özellikle de 20. yüzyılda büyük tahribata uğrayan ve sadece temelleri günümüze ulaşan Haydarhane Cami'yi aslında uygun bir şekilde yeniden inşa edip ibadethaneye açtık. Cami rekonstrüksiyon çalışmaları kapsamında mezar taşlarını da restore ettik.

Avrupa 1. Bölge Dere Islahı ve Bakım ve Onarım Açılış Törenini Gerçekleştirdik

Avrupa Yakası’nda Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Şişli ve Zeytinburnu’nda karışık çalışan atık su hatlarını yeniledik. Avrupa 1. Bölge olarak adlandırılan bu alanda eksik, yetersiz kesitli derelerin de ıslahını gerçekleştirdik. Derelerle birlikte atık su kollektör hatlarının bakım, onarım ve temizliğini sağladık. Bölgedeki atık su arıtma tesislerinin yükünü hafifletmek ve tıkanıklıklardan kaynaklanan su baskınlarını önlemek için 17 ilçede 582.000 metre kollektör temizliği yaptık. Dere ıslahı, mevcut derelerin bakımı, dere ve kollektör temizliği çalışmalarımız kapsamında Avrupa 1. Bölge’nin altyapısı ve dere ıslahı için 1 milyar 260 milyon lira yatırım yaptık.

İstanbul’un Simge Alanlarından Biri Olan Galata Köprüsü’nü Depreme Dirençli Hâle Getirdik. Çalışma Kapsamında Köprünün Asfaltını Yeniledik.

İstanbul’un simgesi Galata Köprüsü’nün bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirdik. Yeni Galata Köprüsü genleşme derzi ve asfalt yenileme inşaatı ile birlikte Galata Köprüsü’nü depreme dayanıklı bir hâle getirdik.

Reşat Nuri Sahnesi'ni Yeniliyoruz

Türk tiyatro tarihinin en önemli sanatçılarından birisi olan Muhsin Ertuğrul’un, tiyatroyu geniş kitlelere ulaştırmak için İstanbul Fatih’te 1961 yılında “Fatih Tiyatrosu” adıyla açılan Reşat Nuri Sahnesi’nde restorasyon çalışmalarımıza başlıyoruz. Reşat Nuri Sahnesi’nin nostaljik dokusuna uygun, yeni teknolojilerle uyumlu, çağdaş ve modern bir şekilde yenileme çalışmalarına başladık.

Abdülezelpaşa Caddesi'nin Düzenlemesini Tamamladık

Abdülezelpaşa Caddesi'nde başlattığımız kaldırım, yol ve geometrik düzenleme çalışmalarını tamamladık.

Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi Teknoloji Atölyesi'ni Hizmete Açtık

Gençleri teknolojiyle buluşturmak için Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi Teknoloji Atölyesi'ni hizmete açtık.

Gotlar Sütunu'nu Restore Ettik, Fatih'teki Çeşmeleri Akar Hâle Getirdik

Örme Sütun, Dikilitaş, Gotlar Sütunu, Sarayburnu Atatürk Anıtı, Has Yunus Bey Türbesi'ni ve Aşıkpaşazade, Ahmed Galib Paşa, Muratpaşa Camii çeşmelerinin restorasyonunu tamamladık.

Vezneciler-Sultangazi-Fenertepe Metro Hattı'nın Projelendirme Çalışmalarını Tamamladık

Fatih'te ulaşımı rahatlatacak Vezneciler-Sultangazi-Fenertepe Metro Hattı'nın projelendirme çalışmalarını tamamladık. Vezneciler bölgesinden başlayacak metro hattı Fatih'in doğu-batı istikameti, Eyüp ve Gaziosmanpaşa'dan geçerek Mescid-i Selam durağında sonlanacak.

Balat İtfaiye İstasyonu’nu Yeniledik

Vefa Karakolu'nun Rekonstrüksiyonu İçin Çalışmalara Başladık

Günümüze ulaşamayan tarihi yapılarımızdan olan Vefa Karakolu için yeniden inşa çalışmalarına başladık.

Haliç Canlanıyor!

Dip temizliği için kurduğumuz özel tesisle Haliç'i temiz ve sağlıklı görünümüne kavuşturduk. Yeşil alan düzenlemeleriyle sahil hattını İstanbulluların keyifli zaman geçirdiği bir alana dönüştürdük. Su sporları etkinlikleri ve sportif aktivitelerle Haliç'in canlılığını iç kısımlara kadar taşıdık.

İBB Fatih Spor Kompleksi'nde Kurduğumuz Güneş Panelleriyle Spor Tesisimize Yeşil Enerji Kazandırdık

İBB Fatih Spor Kompleksi'nde güneş panelleri kurduk. Kurduğumuz güneş panelleri sayesinde tesisimizde enerji tasarrufu sağlıyor ve yeşil enerji kazandırıyoruz. 

Fatih'te Yeni Otobüs Hattı Açtık

Fatih'te ulaşımı kolaylaştırıyoruz. Daha kaliteli bir yolculuk imkânı sağlamak için Fatih'te PD1 - Yenikapı-Beyazıt otobüs hattını hizmete açtık.

Fatih'te 70.859.174 Ekmeği Hemşehrilerimize Ulaştırıyoruz

Fatih'te Haziran 2019'dan bugüne toplam Halk Ekmek satışı 70.859.174 adede ulaştı.

İBB Wi-Fi Fatih'te de Hizmet Veriyor

Fatih'te 110 lokasyonda 547 erişim noktasıyla ücretsiz İBB Wi-Fi internet hizmeti veriyoruz. 2.924 metre fiber altyapı yatırımı yaparak hızlı internet bağlantısı sağlıyoruz.

Fatih'te 209.670 Sahipsiz Hayvana Veterinerlik Hizmeti Sağladık

Fatih'te sahipsiz hayvanlara veterinerlik hizmeti sağlıyoruz. Veterinerlik hizmeti kapsamında Fatih'te 209 bin 670 sahipsiz hayvanın kısırlaştırma, aşılama, beslenme, barınma, bakım ve tedavi ihtiyaçlarını karşıladık, mikroçip takarak kayıt altına aldık.

Fatih'te 11 bin 794 Haneye Nakdî Destek Sağladık

Fatih'te ikâmet eden yardıma muhtaç ve geçimini sağlamakta zorlanan hanelere nakdî destek sağlıyoruz. Fatih'te bugüne kadar 11.794 haneye nakdî destek sağladık.

Fatih'te 15.429 metre Doğal Gaz Hattı Yaptık

İstanbul'un her yerine doğal gaz ulaştırmaya devam ediyoruz: Fatih'te 15.429 metre doğal gaz hattı yaptık.

Fatih'te 180 Haneye Tersine Göç Hizmeti Sunduk

Ekonomik veya sosyal nedenlerle memleketine dönmek isteyen 180 haneye Tersine Göç hizmeti sunduk.

Fatih'te İhtiyaç Sahiplerine 312 bin 345 Hasta Bezi ve Medikal Malzeme Desteği Sağladık

Fatih'te medikal malzemelerine ve hasta bezi temininde sorun yaşayan ihtiyaç sahiplerine destek sağlıyoruz. Bu kapsamda Fatih'te ihtiyaç sahiplerine 312 bin 345 hasta bezi ve medikal malzeme desteği sağladık. 

 

Fatih'in Kültürel Mirasını Korumak İçin Restorasyonlara Devam Ediyoruz

İstanbul'un kültürel mirasına özenle sahip çıkıyoruz. Bukoleon Sarayı, Kara Surları (Sulukule), Örme Sütun, Milyon Taşı, Anemas Zindanları İstanbul Tılsımları Müzesi, Esma Sultan Namazgâhı ve Çeşmesi, Gedikpaşa Sarnıcı, Samatya Aya Analipsi Rum Ortodoks Kilisesi ve Helvai Yakup Dede Tekkesi’nde restorasyon çalışmalarına devam ediyoruz.

Mevlanakapı Karakolu, Kara Surları Belgradkapı, Sivasi Tekkesi, Seyyid Velayet, Gülüştü Valide Sultan ve Asude Hanım türbelerini, Yılanlı Sütun'u ve Süleymaniye Camii’nin altındaki tarihî dükkânların restorasyonunu tamamladık.

Tarihî Ali Paşa Sarayı İnşaatı ve Mercan Otoparkı Çalışmalarımız Devam Ediyor

Ali Paşa Sarayı'nı yeniden İstanbul’a kazandırıyor, kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz. Tarihî Yarımada'da Sultan Abdülaziz tarafından 1865 yılında Balyan kardeşlere yaptırılan ve 1911 yılında çıkan bir yangınla yanan, Mercan bölgesinde bulunan Ali Paşa Sarayı'nı aslına uygun olarak yeniden inşa etmeye başlıyoruz.

İstanbul'un kültürel miraslarından birisi olan ve oldukça büyük bir öneme sahip Ali Paşa Sarayı'nı kalıntılarından tekrardan yapıyor, kent hayatına ve İstanbullulara geri kazandırıyoruz. Bölgeye 6000 metrekarelik saray kompleksi ve 5500 meterekarelik Mercan Zemin Altı Otoparkı kazandıracağız.

Fatih'te Yeni Deniz Hatları Açtık

İstanbul'da deniz ulaşımının payını artırıyoruz: Kadıköy-Kasımpaşa-Fener-Sütlüce-Eyüpsultan ve Ortaköy-Beşiktaş-Eminönü deniz hatlarını hizmete açtık.

Edirnekapı Spor Tesisi'ndeki Halı Sahayı Yeniledik

Edirnekapı Spor Tesisi'nde yenileme çalışmaları kapsamında halı sahayı yeniledik ve yeniden hizmete açtık.

Fatih’te Göç ve Uyum Birimi’ni Hizmete Açtık

Fatih'te Yepyeni Kütüphaneler Açtık

Ayşe Hatun Kütüphanesi, Saraçhane Arkeopark Kazı Evi Kitaplığı, Karasurları Mevlanakapı Kitaplığı’nın yanı sıra Troleybüs Kuvvet Merkezi'nin restorasyonunun ardından Kütüphane Troleybüs'ü ve Bulgur Palas Kütüphanesi’ni hizmete açtık.

Balat'ta Altyapı ve Yol Çalışmaları Yaptık

İstanbul'un tarihî yerleşimlerinden biri olan Balat'ta 3.787 metre yağmur suyu kanalı yaparak bölgedeki su taşkınlarını önledik; Haliç Köprüsü altından Unkapanı Köprülü Kavşağı'na kadar olan (gidiş-geliş) 5.500 metrelik kısımda 15 bin 700 ton asfaltlama çalışması yaparak yolları yeniledik, kaldırımları daha güzel bir hâle getirdik.

Fatih'in Altyapı Sorunlarını Çözdük

Fatih'te İSKİ projelerimiz için toplamda 3.309.440.429 TL yatırım yapıyoruz.

Fatih'te atık su sorununu çözmek, yaşanan su baskınlarının önüne geçmek, atık su ve yağmur suyu ayrımını yapmak, artan içme suyu ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla;

Küçük Langa Caddesi

Unkapanı Kavşağı Alt Geçit (Terfi Merkezi) 

Aksaray Meydanı-Unkapanı Kavşağı Arası Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli

Kumkapı ve Kumluk Alt Geçidi (Terfi Merkezi) gibi önemli ana arter ve mahallerde altyapı çalışmaları yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

 

Altyapı çalışmaları kapsamında;

34.984 metre atık su hattı

644 metre yağmur suyu hattı

41.073 metre içme suyu hattı

544 metre dere ıslahı yaptık.

 

Unkapanı-Aksaray arası yağmur suyu tünel imalatlarını tamamladık; Aksaray-Vatan Caddesi arası yağmur suyu tünel imalatlarına devam ediyoruz.

Yenikapı Atık Su Arıtma Tesisi'nin yapımı devam ediyor.

Sancaktepe, Ümraniye, Ataşehir, Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Zeytinburnu ve Bahçelievler ilçelerinde arıza ve bakım esnasında yaşanan su kesintilerini önleyecek Ömerli-Dudullu Ek İçme Suyu İsale Hattı ve Dağıtım Sistemi’ni hizmete açtık.

Fatih ve çevre muhitlerdeki yağmur sularını uzaklaştırarak su baskınlarına son vermek amacıyla Samatya Yağmur Suyu Tüneli'nin yapılması planlanmaktadır.

İBB Ders Atölyeleri Çapa ve Silivrikapı Şubelerini Açtık

Eğitim hayatları boyunca öğrencilerimizin hep yanındayız: İBB olarak ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerinin sınava hazırlık süreçlerine katkı verebilmek için açtığımız İBB Ders Atölyeleri'nin 1 şubesini de Fatih'te açtık.

Patrikhane Çeşmesi'ni Restore Ettik; Hatice Sultan Çeşmesi Restorasyonuna Devam Ediyoruz

İstanbul'un ve Fatih'in kültürel mirasına sahip çıkıyor, kentimizin kültürünü günümüze taşıyarak kentle buluşturuyoruz. Kültürel miras çalışmalarımız kapsamında Patrikhane Çeşmesi restorasyonunu tamamladık, Hatice Sultan Çeşmesi’nin restorasyonuna devam ediyoruz.

Fatih'e Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi Kazandırıyoruz

Fatih’te temelini attığımız Kariye Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi'ni açtık. Fatih Kariye Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi'nde 3-6 yaş arası çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilecekleri bir ortamda eşit ve adil bir eğitim alacak. Merkezlerimizde öğretmen, aile ve mahalle ilişkilerinin de güçlendirildiği bir eğitim hizmeti de sunuyoruz. 

Fatih'te Hemşehrilerimize Sağlık Hizmeti Sağlıyoruz

Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde, İSADEM'de (İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi) ve Evde Sağlık Hizmetleri kapsamında Fatih'te 263.762 kişiye sağlık hizmeti verdik.

13 bin 385 Haneye İstanbulkart'la Sosyal Destek Hizmeti Sunduk

Fatih'te yaşayan ihtiyaç sahibi 13 bin 385 haneye Sosyal Destek Hizmeti (İstanbulkart) sunduk. Sosyal Destek Hizmeti kartı, anlaşmalı marketlerde, BELTUR'da, İSPARK'ta, İBB toplu taşıma araçlarında, İBB sosyal tesislerinde, anlaşmalı bankalarla, Halk Ekmek büfelerinde ve Halk Bakkal noktalarında kullanılabilir.

Fatih'te Çocuklara Ücretsiz Halk Süt Ulaştırıyoruz

Süt her çocuğun hakkı diyerek kooperatiflerden satın aldığımız sütleri Fatih’teki ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına da ulaştırıyoruz. Bugüne kadar 267 bin çocuğa 30 milyon litre ücretsiz Halk Süt ulaştırdık.

Fatih'te 2.079 Kültürel Etkinlik Düzenledik

Kültür-sanatı şehrin her yerine ulaştırmaya devam ediyoruz. Düzenlediğimiz 2.079 kültürel etkinlikte Fatih'te vatandaşlarımızla buluştuk.

Fatih'te Öğrencilerimize Ücretsiz Tercih Danışmanlık Hizmeti Sağladık

Üniversite tercih döneminde, İBB'nin uzman personeliyle 3.113 öğrenciye tercih danışmanlık hizmeti sağladık.

Fatih'te 387 Aileye Ev Eşyası Desteği Sağladık

Fatih'te sosyal inceleme sonucunda ihtiyaç durumu belirlenen 387 aileye, ayni sosyal destek hizmetlerimiz kapsamında hanelerin ihtiyacı olan sıfır ev eşya desteği sağladık.

Fatih'te İhtiyaç Sahiplerine 40.260 Adet Gıda-Hijyen Kolisi Ulaştırdık

Pandemi sürecinde başlattığımız ve sonrasında da devam ettirdiğimiz proje kapsamında ihtiyaç sahiplerine 40.260 adet gıda-hijyen kolisi ulaştırdık.

İBB Balat Spor Tesisi'ni Yeniledik

Balat Spor Tesisi'nin zaman içerisinde yıpranan ve kullanım ömrünü tamamlamış sahalarını geniş kapsamlı bakım ve onarım çalışmasına aldık. Tesiste başlayan yenileme çalışmalarımız kapsamında aydınlatma sistemlerini değiştirdik, altyapı ve suni çim yenilemesiyle birlilte tesisin zeminini tamamen yeniledik. Ayrıca çalışmalar kapsamında sporcular için 4 tane yeni soyunma odası ve 2 hakem odası yaptık. 

Tekfur Sarayı Yaşam Parkı'nı Açtık

Bizans İmparatorluk Saray kompleksinden günümüze kadar ulaşan tek saray olma özelliğini taşıyan bin yıllık Tekfur Sarayı’nı restore ederek bölgenin tarihi yapısına uygun bir yaşam parkı olarak İstanbul’a kazandırdık. 8 bin metrekarelik alanda içerisinde konser alanı, restoran, çocuk oyun alanı, spor alanları ve yeşil alan yer alıyor.

Tarihî Yarımada'da Yarı Maraton ve Bisiklet Turu Düzenledik

Tarihî Yarımada'da "2022 İstanbul Yarı Maratonu"nu ve bisikletseverlerin yoğun ilgi gösterdiği "Tarihî Yarımada'da Bisiklet Turu"nu düzenledik.

Fatih Psikolojik Danışmanlık Merkezi PDM'yi Hizmete Açtık

Hemşehrilerimize psikolojik destek hizmeti vermek için Fatih Psikolojik Danışmanlık Merkezi PDM'yi hizmete açtık.

Fatih'te Üniversite Öğrencilerine Burs Sağladık

Genç Üniversiteli Eğitim Desteği kapsamında Fatih'te toplamda 10.748 hak kazanan öğrenciye burs verdik. 2023-2024 eğitim döneminde burs miktarını 7.500 TL'ye çıkardık.

Fatih Sulukule ve Cibali Mahalle Evlerini Hizmete Açtık

Fatih'te mahallelerin belediye ve sosyal hizmetlere daha rahat erişebilmesi için Sulukule ve Cibali Mahalle Evi'ni açtık. Mahalle Evi sayesinde mahalle ölçeğinde yaşlı, genç, çocuk ve kadınların kültürel ve sosyal hayata katılımlarının artırılmasını hedefliyoruz. Ayrıca Mahalle Evi merkezlerimizde eğitim desteği, psikososyal gelişim ve sanat-kültür alanlarında da faaliyetler vererek mahalle kültürünü canlandırıyor, toplumsal dayanışmayı güçlendiriyoruz.

Cağaloğlu Gençlik Ofisi ve Fatih Uluslararası Gençlik Ofisi'ni Hizmete Açtık

Cağaloğlu Gençlik Ofisi ve Fatih Uluslararası Gençlik Ofisi'ni hizmete açtık.

Tıp Tarihi Müzesi Çalışmalarına Başladık

Cerrahpaşa Tıp Tarihi Müzesi projemizin çalışmalarına tüm hızımızla devam ediyoruz: Cerrahpaşa Tıp Tarihi Müzesi için envanter çalışmalarımızı tamamladık; teşhir ve tanzim çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Fatih'te Yeni Otoparklar Açtık

616 araç kapasiteli Sarıdemir, Yenikapı Cep Otoparkı, Sultanahmet ve Adnan Menderes Vatan Bulvarı açık ve yol üstü otoparklarını hizmete açtık.

Teyyare Şehitler Anıtı'nı Restore Ettik.

Fatih Parkı içinde yer alan ve Vedat Tek imzası taşıyan Teyyare Şehitleri Anıtı'nı restore ettik. Türk Havacılık Tarihinin ilk şehitleri Fethi, Sadık ve Nuri Bey için yapılan anıtta gerçekleştirdiğimiz restorasyon işlemlerini İBB Miras ekiplerince gerçekleştirdik.

İBB Turizm Ofisi'ni Açtık

Sultanahmet'teki Turşucuzade Konağı ve Sıbyan Mektebi'ni restore ettik, Turşucuzade Konağı'na İBB Turizm Ofisi'ni açtık.

63.162 Ton Asfalt Kullanarak Fatih'in Yollarını Yeniledik

Fatih'te trafik sorununu azaltmak ve trafiği daha güvenli hâle getirmek için yolları yeniliyoruz. Bugüne kadar Fatih'te 63.162 ton asfalt kullanarak yolları yenileyip güçlendirdik.

Fatih'te İhtiyaç Sahibi 282 Aileye Yenidoğan Destek Paketi Ulaştırdık

İhtiyaç sahibi 567 aileye, bebeklerinin ilk 4 aylık ihtiyacını karşılayacak Yenidoğan Destek Paketi ulaştırdık.

Tüm İstanbul’da Kadın Emeği Pazarları Kuruyoruz

İBB Gönüllüleri iş birliğiyle, el emeği ile üreten kadınların ekonomi içerisinde aktif rol almasını desteklemek ve sürdürülebilir kadın girişimciliğine katkıda bulunmak için İstanbul’un farklı noktalarında Kadın Emeği Pazarı kuruyoruz.

Fatih'te Öğrencilere Sen Oku Diye Desteği Sağlıyoruz

"Sen Oku Diye" eğitim destek programı kapsamında ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yetim, öksüz, engelli çocuklara ve şehit çocuklarına eğitim desteği ulaştırıyoruz. Fatih'te toplamda 9.970 öğrenciye eğitim desteği sağladık. 

Fatih'te Hızlı Tarama Yöntemi ile Bina İncelemesi Yapıyoruz

Hızlı Tarama Yöntemi ile Bina İnceleme Projesi kapsamında Fatih'te 5.337 yapı ziyaret ettik, 1.847'sinde tespit gerçekleştirdik.

Anneler Artık Toplu Taşımadan Ücretsiz Yararlanıyor

0-4 yaş arası çocuklu anneler Anne Kart ile toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanıyor. 657 bin anne Anne Kart'tan faydalandı, toplamda 159 milyon yolculuk yapıldı. Fatih'te de annelere Anne Kart ulaştırdık.

Fatih'te 6.787 Ağaç, 12.683.477 Çiçek Diktik, Çevre Sakinlerini Yeşille Buluşturduk

Fatih'te 6 bin 787 adet ağaç, 12.683.477 adet çiçek dikerek çevre sakinlerini yeşille buluşturduk.

Avrupa 1. Bölge Dere Islahı ve Bakım ve Onarım Açılış Törenini Gerçekleştirdik

Avrupa Yakası’nda Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Şişli ve Zeytinburnu’nda karışık çalışan atık su hatlarını yeniledik. Avrupa 1. Bölge olarak adlandırılan bu alanda eksik, yetersiz kesitli derelerin de ıslahını gerçekleştirdik. Derelerle birlikte atık su kollektör hatlarının bakım, onarım ve temizliğini sağladık. Bölgedeki atık su arıtma tesislerinin yükünü hafifletmek ve tıkanıklıklardan kaynaklanan su baskınlarını önlemek için 17 ilçede 582.000 metre kollektör temizliği yaptık. Dere ıslahı, mevcut derelerin bakımı, dere ve kollektör temizliği çalışmalarımız kapsamında Avrupa 1. Bölge’nin altyapısı ve dere ıslahı için 1 milyar 260 milyon lira yatırım yaptık.

İBB Balat Spor Tesisi'ni Yeniledik

Balat Spor Tesisi'nin zaman içerisinde yıpranan ve kullanım ömrünü tamamlamış sahalarını geniş kapsamlı bakım ve onarım çalışmasına aldık. Tesiste başlayan yenileme çalışmalarımız kapsamında aydınlatma sistemlerini değiştirdik, altyapı ve suni çim yenilemesiyle birlilte tesisin zeminini tamamen yeniledik. Ayrıca çalışmalar kapsamında sporcular için 4 tane yeni soyunma odası ve 2 hakem odası yaptık. 

Tarihî Ali Paşa Sarayı İnşaatı ve Mercan Otoparkı Çalışmalarımız Devam Ediyor

Ali Paşa Sarayı'nı yeniden İstanbul’a kazandırıyor, kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz. Tarihî Yarımada'da Sultan Abdülaziz tarafından 1865 yılında Balyan kardeşlere yaptırılan ve 1911 yılında çıkan bir yangınla yanan, Mercan bölgesinde bulunan Ali Paşa Sarayı'nı aslına uygun olarak yeniden inşa etmeye başlıyoruz.

İstanbul'un kültürel miraslarından birisi olan ve oldukça büyük bir öneme sahip Ali Paşa Sarayı'nı kalıntılarından tekrardan yapıyor, kent hayatına ve İstanbullulara geri kazandırıyoruz. Bölgeye 6000 metrekarelik saray kompleksi ve 5500 meterekarelik Mercan Zemin Altı Otoparkı kazandıracağız.

Reşat Nuri Sahnesi'ni Yeniliyoruz

Türk tiyatro tarihinin en önemli sanatçılarından birisi olan Muhsin Ertuğrul’un, tiyatroyu geniş kitlelere ulaştırmak için İstanbul Fatih’te 1961 yılında “Fatih Tiyatrosu” adıyla açılan Reşat Nuri Sahnesi’nde restorasyon çalışmalarımıza başlıyoruz. Reşat Nuri Sahnesi’nin nostaljik dokusuna uygun, yeni teknolojilerle uyumlu, çağdaş ve modern bir şekilde yenileme çalışmalarına başladık.

Tarihî Yarımada'da Yarı Maraton ve Bisiklet Turu Düzenledik

Tarihî Yarımada'da "2022 İstanbul Yarı Maratonu"nu ve bisikletseverlerin yoğun ilgi gösterdiği "Tarihî Yarımada'da Bisiklet Turu"nu düzenledik.

Edirnekapı Spor Tesisi'ndeki Halı Sahayı Yeniledik

Edirnekapı Spor Tesisi'nde yenileme çalışmaları kapsamında halı sahayı yeniledik ve yeniden hizmete açtık.

Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi Teknoloji Atölyesi'ni Hizmete Açtık

Gençleri teknolojiyle buluşturmak için Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi Teknoloji Atölyesi'ni hizmete açtık.

Fatih'te Üniversite Öğrencilerine Burs Sağladık

Genç Üniversiteli Eğitim Desteği kapsamında Fatih'te toplamda 10.748 hak kazanan öğrenciye burs verdik. 2023-2024 eğitim döneminde burs miktarını 7.500 TL'ye çıkardık.

Fatih'te Yepyeni Kütüphaneler Açtık

Ayşe Hatun Kütüphanesi, Saraçhane Arkeopark Kazı Evi Kitaplığı, Karasurları Mevlanakapı Kitaplığı’nın yanı sıra Troleybüs Kuvvet Merkezi'nin restorasyonunun ardından Kütüphane Troleybüs'ü ve Bulgur Palas Kütüphanesi’ni hizmete açtık.

Vezneciler-Sultangazi-Fenertepe Metro Hattı'nın Projelendirme Çalışmalarını Tamamladık

Fatih'te ulaşımı rahatlatacak Vezneciler-Sultangazi-Fenertepe Metro Hattı'nın projelendirme çalışmalarını tamamladık. Vezneciler bölgesinden başlayacak metro hattı Fatih'in doğu-batı istikameti, Eyüp ve Gaziosmanpaşa'dan geçerek Mescid-i Selam durağında sonlanacak.

Cağaloğlu Gençlik Ofisi ve Fatih Uluslararası Gençlik Ofisi'ni Hizmete Açtık

Cağaloğlu Gençlik Ofisi ve Fatih Uluslararası Gençlik Ofisi'ni hizmete açtık.

Fatih'in Altyapı Sorunlarını Çözdük

Fatih'te İSKİ projelerimiz için toplamda 3.309.440.429 TL yatırım yapıyoruz.

Fatih'te atık su sorununu çözmek, yaşanan su baskınlarının önüne geçmek, atık su ve yağmur suyu ayrımını yapmak, artan içme suyu ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla;

Küçük Langa Caddesi

Unkapanı Kavşağı Alt Geçit (Terfi Merkezi) 

Aksaray Meydanı-Unkapanı Kavşağı Arası Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli

Kumkapı ve Kumluk Alt Geçidi (Terfi Merkezi) gibi önemli ana arter ve mahallerde altyapı çalışmaları yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

 

Altyapı çalışmaları kapsamında;

34.984 metre atık su hattı

644 metre yağmur suyu hattı

41.073 metre içme suyu hattı

544 metre dere ıslahı yaptık.

 

Unkapanı-Aksaray arası yağmur suyu tünel imalatlarını tamamladık; Aksaray-Vatan Caddesi arası yağmur suyu tünel imalatlarına devam ediyoruz.

Yenikapı Atık Su Arıtma Tesisi'nin yapımı devam ediyor.

Sancaktepe, Ümraniye, Ataşehir, Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Zeytinburnu ve Bahçelievler ilçelerinde arıza ve bakım esnasında yaşanan su kesintilerini önleyecek Ömerli-Dudullu Ek İçme Suyu İsale Hattı ve Dağıtım Sistemi’ni hizmete açtık.

Fatih ve çevre muhitlerdeki yağmur sularını uzaklaştırarak su baskınlarına son vermek amacıyla Samatya Yağmur Suyu Tüneli'nin yapılması planlanmaktadır.

Vefa Karakolu'nun Rekonstrüksiyonu İçin Çalışmalara Başladık

Günümüze ulaşamayan tarihi yapılarımızdan olan Vefa Karakolu için yeniden inşa çalışmalarına başladık.

Fatih'te Yeni Otoparklar Açtık

616 araç kapasiteli Sarıdemir, Yenikapı Cep Otoparkı, Sultanahmet ve Adnan Menderes Vatan Bulvarı açık ve yol üstü otoparklarını hizmete açtık.

Patrikhane Çeşmesi'ni Restore Ettik; Hatice Sultan Çeşmesi Restorasyonuna Devam Ediyoruz

İstanbul'un ve Fatih'in kültürel mirasına sahip çıkıyor, kentimizin kültürünü günümüze taşıyarak kentle buluşturuyoruz. Kültürel miras çalışmalarımız kapsamında Patrikhane Çeşmesi restorasyonunu tamamladık, Hatice Sultan Çeşmesi’nin restorasyonuna devam ediyoruz.

İBB Fatih Spor Kompleksi'nde Kurduğumuz Güneş Panelleriyle Spor Tesisimize Yeşil Enerji Kazandırdık

İBB Fatih Spor Kompleksi'nde güneş panelleri kurduk. Kurduğumuz güneş panelleri sayesinde tesisimizde enerji tasarrufu sağlıyor ve yeşil enerji kazandırıyoruz. 

İBB Turizm Ofisi'ni Açtık

Sultanahmet'teki Turşucuzade Konağı ve Sıbyan Mektebi'ni restore ettik, Turşucuzade Konağı'na İBB Turizm Ofisi'ni açtık.

Fatih'te Hemşehrilerimize Sağlık Hizmeti Sağlıyoruz

Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde, İSADEM'de (İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi) ve Evde Sağlık Hizmetleri kapsamında Fatih'te 263.762 kişiye sağlık hizmeti verdik.

Fatih'te 70.859.174 Ekmeği Hemşehrilerimize Ulaştırıyoruz

Fatih'te Haziran 2019'dan bugüne toplam Halk Ekmek satışı 70.859.174 adede ulaştı.

Fatih'te İhtiyaç Sahibi 282 Aileye Yenidoğan Destek Paketi Ulaştırdık

İhtiyaç sahibi 567 aileye, bebeklerinin ilk 4 aylık ihtiyacını karşılayacak Yenidoğan Destek Paketi ulaştırdık.

Fatih'te Çocuklara Ücretsiz Halk Süt Ulaştırıyoruz

Süt her çocuğun hakkı diyerek kooperatiflerden satın aldığımız sütleri Fatih’teki ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına da ulaştırıyoruz. Bugüne kadar 267 bin çocuğa 30 milyon litre ücretsiz Halk Süt ulaştırdık.

Fatih'te 209.670 Sahipsiz Hayvana Veterinerlik Hizmeti Sağladık

Fatih'te sahipsiz hayvanlara veterinerlik hizmeti sağlıyoruz. Veterinerlik hizmeti kapsamında Fatih'te 209 bin 670 sahipsiz hayvanın kısırlaştırma, aşılama, beslenme, barınma, bakım ve tedavi ihtiyaçlarını karşıladık, mikroçip takarak kayıt altına aldık.

Fatih'te Öğrencilere Sen Oku Diye Desteği Sağlıyoruz

"Sen Oku Diye" eğitim destek programı kapsamında ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yetim, öksüz, engelli çocuklara ve şehit çocuklarına eğitim desteği ulaştırıyoruz. Fatih'te toplamda 9.970 öğrenciye eğitim desteği sağladık. 

Fatih'te Öğrencilerimize Ücretsiz Tercih Danışmanlık Hizmeti Sağladık

Üniversite tercih döneminde, İBB'nin uzman personeliyle 3.113 öğrenciye tercih danışmanlık hizmeti sağladık.

Fatih'te 15.429 metre Doğal Gaz Hattı Yaptık

İstanbul'un her yerine doğal gaz ulaştırmaya devam ediyoruz: Fatih'te 15.429 metre doğal gaz hattı yaptık.

Anneler Artık Toplu Taşımadan Ücretsiz Yararlanıyor

0-4 yaş arası çocuklu anneler Anne Kart ile toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanıyor. 657 bin anne Anne Kart'tan faydalandı, toplamda 159 milyon yolculuk yapıldı. Fatih'te de annelere Anne Kart ulaştırdık.

Fatih'te İhtiyaç Sahiplerine 40.260 Adet Gıda-Hijyen Kolisi Ulaştırdık

Pandemi sürecinde başlattığımız ve sonrasında da devam ettirdiğimiz proje kapsamında ihtiyaç sahiplerine 40.260 adet gıda-hijyen kolisi ulaştırdık.

Fatih'te İhtiyaç Sahiplerine 312 bin 345 Hasta Bezi ve Medikal Malzeme Desteği Sağladık

Fatih'te medikal malzemelerine ve hasta bezi temininde sorun yaşayan ihtiyaç sahiplerine destek sağlıyoruz. Bu kapsamda Fatih'te ihtiyaç sahiplerine 312 bin 345 hasta bezi ve medikal malzeme desteği sağladık. 

 

Fatih'in Kültürel Mirasını Korumak İçin Restorasyonlara Devam Ediyoruz

İstanbul'un kültürel mirasına özenle sahip çıkıyoruz. Bukoleon Sarayı, Kara Surları (Sulukule), Örme Sütun, Milyon Taşı, Anemas Zindanları İstanbul Tılsımları Müzesi, Esma Sultan Namazgâhı ve Çeşmesi, Gedikpaşa Sarnıcı, Samatya Aya Analipsi Rum Ortodoks Kilisesi ve Helvai Yakup Dede Tekkesi’nde restorasyon çalışmalarına devam ediyoruz.

Mevlanakapı Karakolu, Kara Surları Belgradkapı, Sivasi Tekkesi, Seyyid Velayet, Gülüştü Valide Sultan ve Asude Hanım türbelerini, Yılanlı Sütun'u ve Süleymaniye Camii’nin altındaki tarihî dükkânların restorasyonunu tamamladık.

İstanbul’un Simge Alanlarından Biri Olan Galata Köprüsü’nü Depreme Dirençli Hâle Getirdik. Çalışma Kapsamında Köprünün Asfaltını Yeniledik.

İstanbul’un simgesi Galata Köprüsü’nün bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirdik. Yeni Galata Köprüsü genleşme derzi ve asfalt yenileme inşaatı ile birlikte Galata Köprüsü’nü depreme dayanıklı bir hâle getirdik.

Tekfur Sarayı Yaşam Parkı'nı Açtık

Bizans İmparatorluk Saray kompleksinden günümüze kadar ulaşan tek saray olma özelliğini taşıyan bin yıllık Tekfur Sarayı’nı restore ederek bölgenin tarihi yapısına uygun bir yaşam parkı olarak İstanbul’a kazandırdık. 8 bin metrekarelik alanda içerisinde konser alanı, restoran, çocuk oyun alanı, spor alanları ve yeşil alan yer alıyor.

Fatih'te Yeni Deniz Hatları Açtık

İstanbul'da deniz ulaşımının payını artırıyoruz: Kadıköy-Kasımpaşa-Fener-Sütlüce-Eyüpsultan ve Ortaköy-Beşiktaş-Eminönü deniz hatlarını hizmete açtık.

Abdülezelpaşa Caddesi'nin Düzenlemesini Tamamladık

Abdülezelpaşa Caddesi'nde başlattığımız kaldırım, yol ve geometrik düzenleme çalışmalarını tamamladık.

Fatih Psikolojik Danışmanlık Merkezi PDM'yi Hizmete Açtık

Hemşehrilerimize psikolojik destek hizmeti vermek için Fatih Psikolojik Danışmanlık Merkezi PDM'yi hizmete açtık.

Fatih’te Göç ve Uyum Birimi’ni Hizmete Açtık

Gotlar Sütunu'nu Restore Ettik, Fatih'teki Çeşmeleri Akar Hâle Getirdik

Örme Sütun, Dikilitaş, Gotlar Sütunu, Sarayburnu Atatürk Anıtı, Has Yunus Bey Türbesi'ni ve Aşıkpaşazade, Ahmed Galib Paşa, Muratpaşa Camii çeşmelerinin restorasyonunu tamamladık.

Fatih Sulukule ve Cibali Mahalle Evlerini Hizmete Açtık

Fatih'te mahallelerin belediye ve sosyal hizmetlere daha rahat erişebilmesi için Sulukule ve Cibali Mahalle Evi'ni açtık. Mahalle Evi sayesinde mahalle ölçeğinde yaşlı, genç, çocuk ve kadınların kültürel ve sosyal hayata katılımlarının artırılmasını hedefliyoruz. Ayrıca Mahalle Evi merkezlerimizde eğitim desteği, psikososyal gelişim ve sanat-kültür alanlarında da faaliyetler vererek mahalle kültürünü canlandırıyor, toplumsal dayanışmayı güçlendiriyoruz.

Balat'ta Altyapı ve Yol Çalışmaları Yaptık

İstanbul'un tarihî yerleşimlerinden biri olan Balat'ta 3.787 metre yağmur suyu kanalı yaparak bölgedeki su taşkınlarını önledik; Haliç Köprüsü altından Unkapanı Köprülü Kavşağı'na kadar olan (gidiş-geliş) 5.500 metrelik kısımda 15 bin 700 ton asfaltlama çalışması yaparak yolları yeniledik, kaldırımları daha güzel bir hâle getirdik.

Balat İtfaiye İstasyonu’nu Yeniledik

Tıp Tarihi Müzesi Çalışmalarına Başladık

Cerrahpaşa Tıp Tarihi Müzesi projemizin çalışmalarına tüm hızımızla devam ediyoruz: Cerrahpaşa Tıp Tarihi Müzesi için envanter çalışmalarımızı tamamladık; teşhir ve tanzim çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İBB Ders Atölyeleri Çapa ve Silivrikapı Şubelerini Açtık

Eğitim hayatları boyunca öğrencilerimizin hep yanındayız: İBB olarak ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerinin sınava hazırlık süreçlerine katkı verebilmek için açtığımız İBB Ders Atölyeleri'nin 1 şubesini de Fatih'te açtık.

Haliç Canlanıyor!

Dip temizliği için kurduğumuz özel tesisle Haliç'i temiz ve sağlıklı görünümüne kavuşturduk. Yeşil alan düzenlemeleriyle sahil hattını İstanbulluların keyifli zaman geçirdiği bir alana dönüştürdük. Su sporları etkinlikleri ve sportif aktivitelerle Haliç'in canlılığını iç kısımlara kadar taşıdık.

Teyyare Şehitler Anıtı'nı Restore Ettik.

Fatih Parkı içinde yer alan ve Vedat Tek imzası taşıyan Teyyare Şehitleri Anıtı'nı restore ettik. Türk Havacılık Tarihinin ilk şehitleri Fethi, Sadık ve Nuri Bey için yapılan anıtta gerçekleştirdiğimiz restorasyon işlemlerini İBB Miras ekiplerince gerçekleştirdik.

Fatih'e Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi Kazandırıyoruz

Fatih’te temelini attığımız Kariye Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi'ni açtık. Fatih Kariye Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi'nde 3-6 yaş arası çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilecekleri bir ortamda eşit ve adil bir eğitim alacak. Merkezlerimizde öğretmen, aile ve mahalle ilişkilerinin de güçlendirildiği bir eğitim hizmeti de sunuyoruz. 

Fatih'te Yeni Otobüs Hattı Açtık

Fatih'te ulaşımı kolaylaştırıyoruz. Daha kaliteli bir yolculuk imkânı sağlamak için Fatih'te PD1 - Yenikapı-Beyazıt otobüs hattını hizmete açtık.

63.162 Ton Asfalt Kullanarak Fatih'in Yollarını Yeniledik

Fatih'te trafik sorununu azaltmak ve trafiği daha güvenli hâle getirmek için yolları yeniliyoruz. Bugüne kadar Fatih'te 63.162 ton asfalt kullanarak yolları yenileyip güçlendirdik.

13 bin 385 Haneye İstanbulkart'la Sosyal Destek Hizmeti Sunduk

Fatih'te yaşayan ihtiyaç sahibi 13 bin 385 haneye Sosyal Destek Hizmeti (İstanbulkart) sunduk. Sosyal Destek Hizmeti kartı, anlaşmalı marketlerde, BELTUR'da, İSPARK'ta, İBB toplu taşıma araçlarında, İBB sosyal tesislerinde, anlaşmalı bankalarla, Halk Ekmek büfelerinde ve Halk Bakkal noktalarında kullanılabilir.

İBB Wi-Fi Fatih'te de Hizmet Veriyor

Fatih'te 110 lokasyonda 547 erişim noktasıyla ücretsiz İBB Wi-Fi internet hizmeti veriyoruz. 2.924 metre fiber altyapı yatırımı yaparak hızlı internet bağlantısı sağlıyoruz.

Tüm İstanbul’da Kadın Emeği Pazarları Kuruyoruz

İBB Gönüllüleri iş birliğiyle, el emeği ile üreten kadınların ekonomi içerisinde aktif rol almasını desteklemek ve sürdürülebilir kadın girişimciliğine katkıda bulunmak için İstanbul’un farklı noktalarında Kadın Emeği Pazarı kuruyoruz.

Fatih'te 2.079 Kültürel Etkinlik Düzenledik

Kültür-sanatı şehrin her yerine ulaştırmaya devam ediyoruz. Düzenlediğimiz 2.079 kültürel etkinlikte Fatih'te vatandaşlarımızla buluştuk.

Fatih'te 11 bin 794 Haneye Nakdî Destek Sağladık

Fatih'te ikâmet eden yardıma muhtaç ve geçimini sağlamakta zorlanan hanelere nakdî destek sağlıyoruz. Fatih'te bugüne kadar 11.794 haneye nakdî destek sağladık.

Fatih'te Hızlı Tarama Yöntemi ile Bina İncelemesi Yapıyoruz

Hızlı Tarama Yöntemi ile Bina İnceleme Projesi kapsamında Fatih'te 5.337 yapı ziyaret ettik, 1.847'sinde tespit gerçekleştirdik.

Fatih'te 387 Aileye Ev Eşyası Desteği Sağladık

Fatih'te sosyal inceleme sonucunda ihtiyaç durumu belirlenen 387 aileye, ayni sosyal destek hizmetlerimiz kapsamında hanelerin ihtiyacı olan sıfır ev eşya desteği sağladık.

Fatih'te 180 Haneye Tersine Göç Hizmeti Sunduk

Ekonomik veya sosyal nedenlerle memleketine dönmek isteyen 180 haneye Tersine Göç hizmeti sunduk.

Fatih'te 6.787 Ağaç, 12.683.477 Çiçek Diktik, Çevre Sakinlerini Yeşille Buluşturduk

Fatih'te 6 bin 787 adet ağaç, 12.683.477 adet çiçek dikerek çevre sakinlerini yeşille buluşturduk.

Avrupa 1. Bölge Dere Islahı ve Bakım ve Onarım Açılış Törenini Gerçekleştirdik

Avrupa Yakası’nda Arnavutköy, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Şişli ve Zeytinburnu’nda karışık çalışan atık su hatlarını yeniledik. Avrupa 1. Bölge olarak adlandırılan bu alanda eksik, yetersiz kesitli derelerin de ıslahını gerçekleştirdik. Derelerle birlikte atık su kollektör hatlarının bakım, onarım ve temizliğini sağladık. Bölgedeki atık su arıtma tesislerinin yükünü hafifletmek ve tıkanıklıklardan kaynaklanan su baskınlarını önlemek için 17 ilçede 582.000 metre kollektör temizliği yaptık. Dere ıslahı, mevcut derelerin bakımı, dere ve kollektör temizliği çalışmalarımız kapsamında Avrupa 1. Bölge’nin altyapısı ve dere ıslahı için 1 milyar 260 milyon lira yatırım yaptık.

Fatih'in Kültürel Mirasını Korumak İçin Restorasyonlara Devam Ediyoruz

İstanbul'un kültürel mirasına özenle sahip çıkıyoruz. Bukoleon Sarayı, Kara Surları (Sulukule), Örme Sütun, Milyon Taşı, Anemas Zindanları İstanbul Tılsımları Müzesi, Esma Sultan Namazgâhı ve Çeşmesi, Gedikpaşa Sarnıcı, Samatya Aya Analipsi Rum Ortodoks Kilisesi ve Helvai Yakup Dede Tekkesi’nde restorasyon çalışmalarına devam ediyoruz.

Mevlanakapı Karakolu, Kara Surları Belgradkapı, Sivasi Tekkesi, Seyyid Velayet, Gülüştü Valide Sultan ve Asude Hanım türbelerini, Yılanlı Sütun'u ve Süleymaniye Camii’nin altındaki tarihî dükkânların restorasyonunu tamamladık.

İBB Balat Spor Tesisi'ni Yeniledik

Balat Spor Tesisi'nin zaman içerisinde yıpranan ve kullanım ömrünü tamamlamış sahalarını geniş kapsamlı bakım ve onarım çalışmasına aldık. Tesiste başlayan yenileme çalışmalarımız kapsamında aydınlatma sistemlerini değiştirdik, altyapı ve suni çim yenilemesiyle birlilte tesisin zeminini tamamen yeniledik. Ayrıca çalışmalar kapsamında sporcular için 4 tane yeni soyunma odası ve 2 hakem odası yaptık. 

İstanbul’un Simge Alanlarından Biri Olan Galata Köprüsü’nü Depreme Dirençli Hâle Getirdik. Çalışma Kapsamında Köprünün Asfaltını Yeniledik.

İstanbul’un simgesi Galata Köprüsü’nün bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirdik. Yeni Galata Köprüsü genleşme derzi ve asfalt yenileme inşaatı ile birlikte Galata Köprüsü’nü depreme dayanıklı bir hâle getirdik.

Tarihî Ali Paşa Sarayı İnşaatı ve Mercan Otoparkı Çalışmalarımız Devam Ediyor

Ali Paşa Sarayı'nı yeniden İstanbul’a kazandırıyor, kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz. Tarihî Yarımada'da Sultan Abdülaziz tarafından 1865 yılında Balyan kardeşlere yaptırılan ve 1911 yılında çıkan bir yangınla yanan, Mercan bölgesinde bulunan Ali Paşa Sarayı'nı aslına uygun olarak yeniden inşa etmeye başlıyoruz.

İstanbul'un kültürel miraslarından birisi olan ve oldukça büyük bir öneme sahip Ali Paşa Sarayı'nı kalıntılarından tekrardan yapıyor, kent hayatına ve İstanbullulara geri kazandırıyoruz. Bölgeye 6000 metrekarelik saray kompleksi ve 5500 meterekarelik Mercan Zemin Altı Otoparkı kazandıracağız.

Tekfur Sarayı Yaşam Parkı'nı Açtık

Bizans İmparatorluk Saray kompleksinden günümüze kadar ulaşan tek saray olma özelliğini taşıyan bin yıllık Tekfur Sarayı’nı restore ederek bölgenin tarihi yapısına uygun bir yaşam parkı olarak İstanbul’a kazandırdık. 8 bin metrekarelik alanda içerisinde konser alanı, restoran, çocuk oyun alanı, spor alanları ve yeşil alan yer alıyor.

Reşat Nuri Sahnesi'ni Yeniliyoruz

Türk tiyatro tarihinin en önemli sanatçılarından birisi olan Muhsin Ertuğrul’un, tiyatroyu geniş kitlelere ulaştırmak için İstanbul Fatih’te 1961 yılında “Fatih Tiyatrosu” adıyla açılan Reşat Nuri Sahnesi’nde restorasyon çalışmalarımıza başlıyoruz. Reşat Nuri Sahnesi’nin nostaljik dokusuna uygun, yeni teknolojilerle uyumlu, çağdaş ve modern bir şekilde yenileme çalışmalarına başladık.

Fatih'te Yeni Deniz Hatları Açtık

İstanbul'da deniz ulaşımının payını artırıyoruz: Kadıköy-Kasımpaşa-Fener-Sütlüce-Eyüpsultan ve Ortaköy-Beşiktaş-Eminönü deniz hatlarını hizmete açtık.

Tarihî Yarımada'da Yarı Maraton ve Bisiklet Turu Düzenledik

Tarihî Yarımada'da "2022 İstanbul Yarı Maratonu"nu ve bisikletseverlerin yoğun ilgi gösterdiği "Tarihî Yarımada'da Bisiklet Turu"nu düzenledik.

Abdülezelpaşa Caddesi'nin Düzenlemesini Tamamladık

Abdülezelpaşa Caddesi'nde başlattığımız kaldırım, yol ve geometrik düzenleme çalışmalarını tamamladık.

Edirnekapı Spor Tesisi'ndeki Halı Sahayı Yeniledik

Edirnekapı Spor Tesisi'nde yenileme çalışmaları kapsamında halı sahayı yeniledik ve yeniden hizmete açtık.

Fatih Psikolojik Danışmanlık Merkezi PDM'yi Hizmete Açtık

Hemşehrilerimize psikolojik destek hizmeti vermek için Fatih Psikolojik Danışmanlık Merkezi PDM'yi hizmete açtık.

Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi Teknoloji Atölyesi'ni Hizmete Açtık

Gençleri teknolojiyle buluşturmak için Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi Teknoloji Atölyesi'ni hizmete açtık.

Fatih’te Göç ve Uyum Birimi’ni Hizmete Açtık

Fatih'te Üniversite Öğrencilerine Burs Sağladık

Genç Üniversiteli Eğitim Desteği kapsamında Fatih'te toplamda 10.748 hak kazanan öğrenciye burs verdik. 2023-2024 eğitim döneminde burs miktarını 7.500 TL'ye çıkardık.

Gotlar Sütunu'nu Restore Ettik, Fatih'teki Çeşmeleri Akar Hâle Getirdik

Örme Sütun, Dikilitaş, Gotlar Sütunu, Sarayburnu Atatürk Anıtı, Has Yunus Bey Türbesi'ni ve Aşıkpaşazade, Ahmed Galib Paşa, Muratpaşa Camii çeşmelerinin restorasyonunu tamamladık.

Fatih'te Yepyeni Kütüphaneler Açtık

Ayşe Hatun Kütüphanesi, Saraçhane Arkeopark Kazı Evi Kitaplığı, Karasurları Mevlanakapı Kitaplığı’nın yanı sıra Troleybüs Kuvvet Merkezi'nin restorasyonunun ardından Kütüphane Troleybüs'ü ve Bulgur Palas Kütüphanesi’ni hizmete açtık.

Fatih Sulukule ve Cibali Mahalle Evlerini Hizmete Açtık

Fatih'te mahallelerin belediye ve sosyal hizmetlere daha rahat erişebilmesi için Sulukule ve Cibali Mahalle Evi'ni açtık. Mahalle Evi sayesinde mahalle ölçeğinde yaşlı, genç, çocuk ve kadınların kültürel ve sosyal hayata katılımlarının artırılmasını hedefliyoruz. Ayrıca Mahalle Evi merkezlerimizde eğitim desteği, psikososyal gelişim ve sanat-kültür alanlarında da faaliyetler vererek mahalle kültürünü canlandırıyor, toplumsal dayanışmayı güçlendiriyoruz.

Vezneciler-Sultangazi-Fenertepe Metro Hattı'nın Projelendirme Çalışmalarını Tamamladık

Fatih'te ulaşımı rahatlatacak Vezneciler-Sultangazi-Fenertepe Metro Hattı'nın projelendirme çalışmalarını tamamladık. Vezneciler bölgesinden başlayacak metro hattı Fatih'in doğu-batı istikameti, Eyüp ve Gaziosmanpaşa'dan geçerek Mescid-i Selam durağında sonlanacak.

Balat'ta Altyapı ve Yol Çalışmaları Yaptık

İstanbul'un tarihî yerleşimlerinden biri olan Balat'ta 3.787 metre yağmur suyu kanalı yaparak bölgedeki su taşkınlarını önledik; Haliç Köprüsü altından Unkapanı Köprülü Kavşağı'na kadar olan (gidiş-geliş) 5.500 metrelik kısımda 15 bin 700 ton asfaltlama çalışması yaparak yolları yeniledik, kaldırımları daha güzel bir hâle getirdik.

Cağaloğlu Gençlik Ofisi ve Fatih Uluslararası Gençlik Ofisi'ni Hizmete Açtık

Cağaloğlu Gençlik Ofisi ve Fatih Uluslararası Gençlik Ofisi'ni hizmete açtık.

Balat İtfaiye İstasyonu’nu Yeniledik

Fatih'in Altyapı Sorunlarını Çözdük

Fatih'te İSKİ projelerimiz için toplamda 3.309.440.429 TL yatırım yapıyoruz.

Fatih'te atık su sorununu çözmek, yaşanan su baskınlarının önüne geçmek, atık su ve yağmur suyu ayrımını yapmak, artan içme suyu ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla;

Küçük Langa Caddesi

Unkapanı Kavşağı Alt Geçit (Terfi Merkezi) 

Aksaray Meydanı-Unkapanı Kavşağı Arası Unkapanı Yağmur Suyu Tüneli

Kumkapı ve Kumluk Alt Geçidi (Terfi Merkezi) gibi önemli ana arter ve mahallerde altyapı çalışmaları yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

 

Altyapı çalışmaları kapsamında;

34.984 metre atık su hattı

644 metre yağmur suyu hattı

41.073 metre içme suyu hattı

544 metre dere ıslahı yaptık.

 

Unkapanı-Aksaray arası yağmur suyu tünel imalatlarını tamamladık; Aksaray-Vatan Caddesi arası yağmur suyu tünel imalatlarına devam ediyoruz.

Yenikapı Atık Su Arıtma Tesisi'nin yapımı devam ediyor.

Sancaktepe, Ümraniye, Ataşehir, Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Zeytinburnu ve Bahçelievler ilçelerinde arıza ve bakım esnasında yaşanan su kesintilerini önleyecek Ömerli-Dudullu Ek İçme Suyu İsale Hattı ve Dağıtım Sistemi’ni hizmete açtık.

Fatih ve çevre muhitlerdeki yağmur sularını uzaklaştırarak su baskınlarına son vermek amacıyla Samatya Yağmur Suyu Tüneli'nin yapılması planlanmaktadır.

Tıp Tarihi Müzesi Çalışmalarına Başladık

Cerrahpaşa Tıp Tarihi Müzesi projemizin çalışmalarına tüm hızımızla devam ediyoruz: Cerrahpaşa Tıp Tarihi Müzesi için envanter çalışmalarımızı tamamladık; teşhir ve tanzim çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Vefa Karakolu'nun Rekonstrüksiyonu İçin Çalışmalara Başladık

Günümüze ulaşamayan tarihi yapılarımızdan olan Vefa Karakolu için yeniden inşa çalışmalarına başladık.

İBB Ders Atölyeleri Çapa ve Silivrikapı Şubelerini Açtık

Eğitim hayatları boyunca öğrencilerimizin hep yanındayız: İBB olarak ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerinin sınava hazırlık süreçlerine katkı verebilmek için açtığımız İBB Ders Atölyeleri'nin 1 şubesini de Fatih'te açtık.

Fatih'te Yeni Otoparklar Açtık

616 araç kapasiteli Sarıdemir, Yenikapı Cep Otoparkı, Sultanahmet ve Adnan Menderes Vatan Bulvarı açık ve yol üstü otoparklarını hizmete açtık.

Haliç Canlanıyor!

Dip temizliği için kurduğumuz özel tesisle Haliç'i temiz ve sağlıklı görünümüne kavuşturduk. Yeşil alan düzenlemeleriyle sahil hattını İstanbulluların keyifli zaman geçirdiği bir alana dönüştürdük. Su sporları etkinlikleri ve sportif aktivitelerle Haliç'in canlılığını iç kısımlara kadar taşıdık.

Patrikhane Çeşmesi'ni Restore Ettik; Hatice Sultan Çeşmesi Restorasyonuna Devam Ediyoruz

İstanbul'un ve Fatih'in kültürel mirasına sahip çıkıyor, kentimizin kültürünü günümüze taşıyarak kentle buluşturuyoruz. Kültürel miras çalışmalarımız kapsamında Patrikhane Çeşmesi restorasyonunu tamamladık, Hatice Sultan Çeşmesi’nin restorasyonuna devam ediyoruz.

Teyyare Şehitler Anıtı'nı Restore Ettik.

Fatih Parkı içinde yer alan ve Vedat Tek imzası taşıyan Teyyare Şehitleri Anıtı'nı restore ettik. Türk Havacılık Tarihinin ilk şehitleri Fethi, Sadık ve Nuri Bey için yapılan anıtta gerçekleştirdiğimiz restorasyon işlemlerini İBB Miras ekiplerince gerçekleştirdik.

İBB Fatih Spor Kompleksi'nde Kurduğumuz Güneş Panelleriyle Spor Tesisimize Yeşil Enerji Kazandırdık

İBB Fatih Spor Kompleksi'nde güneş panelleri kurduk. Kurduğumuz güneş panelleri sayesinde tesisimizde enerji tasarrufu sağlıyor ve yeşil enerji kazandırıyoruz. 

Fatih'e Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi Kazandırıyoruz

Fatih’te temelini attığımız Kariye Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi'ni açtık. Fatih Kariye Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi'nde 3-6 yaş arası çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilecekleri bir ortamda eşit ve adil bir eğitim alacak. Merkezlerimizde öğretmen, aile ve mahalle ilişkilerinin de güçlendirildiği bir eğitim hizmeti de sunuyoruz. 

İBB Turizm Ofisi'ni Açtık

Sultanahmet'teki Turşucuzade Konağı ve Sıbyan Mektebi'ni restore ettik, Turşucuzade Konağı'na İBB Turizm Ofisi'ni açtık.

Fatih'te Yeni Otobüs Hattı Açtık

Fatih'te ulaşımı kolaylaştırıyoruz. Daha kaliteli bir yolculuk imkânı sağlamak için Fatih'te PD1 - Yenikapı-Beyazıt otobüs hattını hizmete açtık.

Fatih'te Hemşehrilerimize Sağlık Hizmeti Sağlıyoruz

Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde, İSADEM'de (İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi) ve Evde Sağlık Hizmetleri kapsamında Fatih'te 263.762 kişiye sağlık hizmeti verdik.

63.162 Ton Asfalt Kullanarak Fatih'in Yollarını Yeniledik

Fatih'te trafik sorununu azaltmak ve trafiği daha güvenli hâle getirmek için yolları yeniliyoruz. Bugüne kadar Fatih'te 63.162 ton asfalt kullanarak yolları yenileyip güçlendirdik.

Fatih'te 70.859.174 Ekmeği Hemşehrilerimize Ulaştırıyoruz

Fatih'te Haziran 2019'dan bugüne toplam Halk Ekmek satışı 70.859.174 adede ulaştı.

13 bin 385 Haneye İstanbulkart'la Sosyal Destek Hizmeti Sunduk

Fatih'te yaşayan ihtiyaç sahibi 13 bin 385 haneye Sosyal Destek Hizmeti (İstanbulkart) sunduk. Sosyal Destek Hizmeti kartı, anlaşmalı marketlerde, BELTUR'da, İSPARK'ta, İBB toplu taşıma araçlarında, İBB sosyal tesislerinde, anlaşmalı bankalarla, Halk Ekmek büfelerinde ve Halk Bakkal noktalarında kullanılabilir.

Fatih'te İhtiyaç Sahibi 282 Aileye Yenidoğan Destek Paketi Ulaştırdık

İhtiyaç sahibi 567 aileye, bebeklerinin ilk 4 aylık ihtiyacını karşılayacak Yenidoğan Destek Paketi ulaştırdık.

İBB Wi-Fi Fatih'te de Hizmet Veriyor

Fatih'te 110 lokasyonda 547 erişim noktasıyla ücretsiz İBB Wi-Fi internet hizmeti veriyoruz. 2.924 metre fiber altyapı yatırımı yaparak hızlı internet bağlantısı sağlıyoruz.

Fatih'te Çocuklara Ücretsiz Halk Süt Ulaştırıyoruz

Süt her çocuğun hakkı diyerek kooperatiflerden satın aldığımız sütleri Fatih’teki ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına da ulaştırıyoruz. Bugüne kadar 267 bin çocuğa 30 milyon litre ücretsiz Halk Süt ulaştırdık.

Tüm İstanbul’da Kadın Emeği Pazarları Kuruyoruz

İBB Gönüllüleri iş birliğiyle, el emeği ile üreten kadınların ekonomi içerisinde aktif rol almasını desteklemek ve sürdürülebilir kadın girişimciliğine katkıda bulunmak için İstanbul’un farklı noktalarında Kadın Emeği Pazarı kuruyoruz.

Fatih'te 209.670 Sahipsiz Hayvana Veterinerlik Hizmeti Sağladık

Fatih'te sahipsiz hayvanlara veterinerlik hizmeti sağlıyoruz. Veterinerlik hizmeti kapsamında Fatih'te 209 bin 670 sahipsiz hayvanın kısırlaştırma, aşılama, beslenme, barınma, bakım ve tedavi ihtiyaçlarını karşıladık, mikroçip takarak kayıt altına aldık.

Fatih'te 2.079 Kültürel Etkinlik Düzenledik

Kültür-sanatı şehrin her yerine ulaştırmaya devam ediyoruz. Düzenlediğimiz 2.079 kültürel etkinlikte Fatih'te vatandaşlarımızla buluştuk.

Fatih'te Öğrencilere Sen Oku Diye Desteği Sağlıyoruz

"Sen Oku Diye" eğitim destek programı kapsamında ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yetim, öksüz, engelli çocuklara ve şehit çocuklarına eğitim desteği ulaştırıyoruz. Fatih'te toplamda 9.970 öğrenciye eğitim desteği sağladık. 

Fatih'te 11 bin 794 Haneye Nakdî Destek Sağladık

Fatih'te ikâmet eden yardıma muhtaç ve geçimini sağlamakta zorlanan hanelere nakdî destek sağlıyoruz. Fatih'te bugüne kadar 11.794 haneye nakdî destek sağladık.

Fatih'te Öğrencilerimize Ücretsiz Tercih Danışmanlık Hizmeti Sağladık

Üniversite tercih döneminde, İBB'nin uzman personeliyle 3.113 öğrenciye tercih danışmanlık hizmeti sağladık.

Fatih'te Hızlı Tarama Yöntemi ile Bina İncelemesi Yapıyoruz

Hızlı Tarama Yöntemi ile Bina İnceleme Projesi kapsamında Fatih'te 5.337 yapı ziyaret ettik, 1.847'sinde tespit gerçekleştirdik.

Fatih'te 15.429 metre Doğal Gaz Hattı Yaptık

İstanbul'un her yerine doğal gaz ulaştırmaya devam ediyoruz: Fatih'te 15.429 metre doğal gaz hattı yaptık.

Fatih'te 387 Aileye Ev Eşyası Desteği Sağladık

Fatih'te sosyal inceleme sonucunda ihtiyaç durumu belirlenen 387 aileye, ayni sosyal destek hizmetlerimiz kapsamında hanelerin ihtiyacı olan sıfır ev eşya desteği sağladık.

Anneler Artık Toplu Taşımadan Ücretsiz Yararlanıyor

0-4 yaş arası çocuklu anneler Anne Kart ile toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanıyor. 657 bin anne Anne Kart'tan faydalandı, toplamda 159 milyon yolculuk yapıldı. Fatih'te de annelere Anne Kart ulaştırdık.

Fatih'te 180 Haneye Tersine Göç Hizmeti Sunduk

Ekonomik veya sosyal nedenlerle memleketine dönmek isteyen 180 haneye Tersine Göç hizmeti sunduk.

Fatih'te İhtiyaç Sahiplerine 40.260 Adet Gıda-Hijyen Kolisi Ulaştırdık

Pandemi sürecinde başlattığımız ve sonrasında da devam ettirdiğimiz proje kapsamında ihtiyaç sahiplerine 40.260 adet gıda-hijyen kolisi ulaştırdık.

Fatih'te 6.787 Ağaç, 12.683.477 Çiçek Diktik, Çevre Sakinlerini Yeşille Buluşturduk

Fatih'te 6 bin 787 adet ağaç, 12.683.477 adet çiçek dikerek çevre sakinlerini yeşille buluşturduk.

Fatih'te İhtiyaç Sahiplerine 312 bin 345 Hasta Bezi ve Medikal Malzeme Desteği Sağladık

Fatih'te medikal malzemelerine ve hasta bezi temininde sorun yaşayan ihtiyaç sahiplerine destek sağlıyoruz. Bu kapsamda Fatih'te ihtiyaç sahiplerine 312 bin 345 hasta bezi ve medikal malzeme desteği sağladık. 

 

Bir şeyler Yazın